Hidronefroz, (Böbrek büyümesi) böbrekte idrarı toplayan sistemlerin farklı sebeplere bağlı olarak anormal büyümesi ya da genişlemesiyle oluşan bir hastalıktır.  

Böbrek büyümesi neden olur?

Böbreklerden süzülen idrarın, idrar kesesine nakledilmesine yardımcı olan uzvun kısmi ya da tam tıkanması hidronefrozun nedenleri arasındadır. İç üriner sistemde oluşan tıkanmalar kan pıhtısı, taş ya da böbrek, idrar yolu ve mesane tümörleri sebebiyle oluşurken, dış üriner sistemindeki tıkanmalar ise pelvik, karın tümörleri, retroperitoneal fibrozit ya da nörolojik bozukluklardan kaynaklanır.

Ayrıca ürotropelvik bileşkedeki darlıklar, sinir ya da kas fonksiyon bozuklukları, üreterlerin aşağıda mesaneye birleştiği yerde oluşan darlıklar hidronefroza neden olur.

Böbrek büyümesi belirtileri nedir?

Hidronefrozun belirtileri hastalığın hangi evrede olduğu, tıkanmanın kısmi veya tam, tek taraflı ya da iki taraflı olmasına bağlıdır. Tek taraflı oluşanlar belirti göstermezken, akut tıkanmalar ise şiddetli ağrıya neden olabilir. Ayrıca böbreklerde görülen enfeksiyonlar, bulantı, kusma, ateş, şiddetli ağrılar, idrar yaparken ağrı ve kanama, karında şişlik, kilo kaybı gibi etkenler de hidronefrozun belirtileri olarak kabul edilir.  

Hidronefrozda erken teşhis çok önemlidir. Bu hastalıkta erken teşhis konulduğu takdirde bir sorun görülmezken, tanıda geç kalındığı zaman böbreklerde kalıcı hasarlar meydana gelir. Günümüzde gelişen tıbbi yöntemlerle artık anne karnında da bebeğin bu hastalığa sahip olup olmadığı tespit edilebilmektedir. Hastalığın teşhisinde bilgisayarlı tomografi, MR, ultrasonografi, intravenous pyelografi, sistoskopi ve idrar testinden yararlanılır.

Böbrek büyümesi tedavisi nasıldır?

Hidronefrozun tedavisi hastalığın gelişim hızına bağlı olarak değişiklik gösterir. Aniden gelişen yani akut hidronefrozlarda böbreğin bir an önce rahatlatılması gerekir. Bunun için nefrostomi ve foley katater gibi acil tedaviler yapılır. Yavaş gelişen hidronefrozlarda ise hastalığa sebebiyet veren faktörlere göre genellikle taşları çıkarma, darlık bölgelerinin  kurtarılması, üreterlerin mesaneye giriş yerlerinin değiştirilmesi gibi cerrahi müdahaleler uygulanır.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Üroloji, Nefroloji, Perinatoloji

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here