Hepatit

Hepatit, karaciğer iltihaplanmasına neden olan bir hastalıktır. Her yaş grubunda görülen hastalığın, A, B, C, D, E, F, G gibi birçok çeşiti bulunur. Fakat ülkemizde en yaygın görülen türleri hepatit A, B ve C’dir. Hepatit E virüsü daha çok Meksika, Uzak Doğu ve Güney Asya gibi ülkelerde görülür. Hepatitin birçok nedeni olabilir. Ancak genel olarak sebepleri virüsler, parazitler, mantarlar ve bakterilerdir. Her yıl yaklaşık 1 milyon kişinin yaşamını yitirmesine neden olan hastalık; kan, cinsel ilişki ve vücut sıvıları gibi birçok yolla bulaşır.

Hepatit Neden Olur?

Hepatit A, B ve C virüslerinin çeşitli nedenleri ve belirtileri olmakla birlikte risk açısından da birbirlerinden farklılık göstermektedirler. A ve E akut yani hızlıca başlayıp hızlıca sona eren enfeksiyonlarken, hepatit B ve C virüsleri ise kronik yani yavaş yavaş başlayıp, ömür boyu devam eden enfeksiyonlardır.

Ancak hepatit E virüsü nadir olmakla birlikte kronikleşebilir. Hepatit türlerinin bulaşma yolları da birbirinden farklılık gösterir. Tüm dünyada yaygın olarak görülen bu hastalıkta, milyonlarca kişi kronik hepatiti olduğunun farkında bile olmadan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybeder.

Hepatit Çeşitleri Nelerdir?

Hepatit A:

Karaciğeri tutan ve karaciğerin iltihabına neden olan bir RNA virüsüdür. Gelişmiş ülkelerde nadir görülürken, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde ise yaygın olan viral hepatit türüdür. Özellikle çocukluk çağı hepatiti olarak da bilinir. Genellikle çocukluk çağlarında görülen, kronikleşmeyen ve diğer hepatit çeşitlerine göre daha hafif geçirilen bir virüstür. Ancak yetişkinlerde bazen ağır şikayetlere neden olabilir.

Kuluçka süresi yaklaşık 30 gündür ve hastalığın öncesi ilk on günde virüsün bulaşma riski daha fazladır. Hepatit A, bazen hiçbir belirti göstermeyebilir. Ancak genel olarak belirtisi sarılık ile başlar. Sarılığın yanı sıra kişide ağır bir grip geçiriyormuş gibi halsizlik, yorgunluk, ateş, kas ağrıları, bulantı, idrar renginde koyulaşma, dışkı renginin açılması gibi belirtiler de görülebilir. Dışkı-ağız yoluyla bulaşan hepatit A, hastalığı aktif geçirmekte olan kişilerle temas edilmesi, virüs bulaşmış su ya da yiyeceklerin tüketilmesi durumlarında bulaşır.

Hepatit B:

Karaciğeri tutan ve karaciğerde ciddi rahatsızlıklara neden olan bir DNA virüsüdür. Türkiye’de hepatit B görülme sıklığı bölgelere ve şehirlere göre değişmekle birlikte yaklaşık %4 civarındadır. Hastalık akut formdan, kroniğe doğru gider. Kişi hepatit B virüsü ile infekte olduktan sonra akut hepatit B enfeksiyonu meydana gelir. Akut hepatit B virüsü altı aydan daha uzun bir süre kişinin kanında bulunursa kronikleşmiş olur.

Hepatit B kronikleştiğinde karaciğer sirozuna, karaciğer kanserine neden olur. Hepatit B’de hiçbir belirti görülmeyebilir. Ancak halsizlik, iştahsızlık, karın ağrısı, bulantı, kusma, göz aklarında sararma, idrar renginde koyulaşma ve tüm ciltte sararma gibi semptomlara da rastlanılabilir. Bu belirtiler, virüs bulaştıktan 90 gün sonra ortaya çıkar ve genellikle bir kaç hafta sürer. Hepatit B virüsü kişiye kan yolu, vücut sıvısı, doğum sırasında anneden bebeğe ve cinsel yolla bulaşır. Türkiye’de en sık bulaşma yolu doğumda anneden bebeğe ve cinsel temastır.

Hepatit C:

Karaciğeri tutan ve karaciğerde hasar oluşmasına sebep olan bir RNA virüsüdür. Dünyada en yaygın görülen viral enfeksiyonlardan birisidır. Dünyada yaklaşık 170 milyon hastaya hepatit C teşhisi konulurken, Türkiye’de ise bu oran yaklaşık %1 civarındadır. Hepatit C akut veya kronik olabilir. Akut hepatit C virüsü vücuda girdikten sonraki altı ay içinde olan kısa süreli bir hastalıktır.

Ancak akut hepatit C virüsünün yaklaşık %70’i kronik hepatit C virüsüne dönüşür. Kronik hepatit C, hayat boyu devam edebilen, siroz, karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri gibi hastalıklara neden olan ve hatta ölümcül olabilen ciddi bir hastalıktır. Hepatit C hastalığı bazen hiçbir belirti göstermeyebilirken, hastalarının yaklaşık %50’sinde halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma, karın ağrısı, idrar renginde koyulaşma, eklem ağrıları, ciltte ve göz akında sararma gibi belirtiler de görülebilir. Hepatit C, kan, vücut salgısı, anneden bebeğe ve cinsel temas yollarıyla kişiden kişiye bulaşabilir.

Hepatit Tedavisi

Hepatit A, B ve C virüslerinin teşhisi genel olarak aynı yöntemlerle konulsa da tedavi şekilleri birbirinden farklılık gösterir.

Hepatit A: Hastada hepatit A’dan şüphelenildiği takdirde kan testi ile hemen tanı konulur. Hastalık genelde birkaç hafta içinde kendiliğinden iyileşirken, bazı insanlarda 6 aya kadar belirtiler kendini gösterebilir. Bu virüsün özel bir ilacı yoktur. Temel tedavi edilme yolu dinlenme, iyi beslenme ve uyku düzenine dikkat etmekten geçer. Ayrıca hepatit A hastalığını engellemenin en etkili ve güvenilir yolu enfeksiyon öncesi aşılanmaktır.

Hepatit B: En yaygın görülen enfeksiyonlardan olan hepatit B, kan testi ile teşhis edilir. Dünyada yaklaşık 2 milyar kişi B virüsünü alır ve bunların 350 milyonu ise hastalığı atlatamayıp, taşıyıcı olarak kalır. Yani hastalık bu kişilerde kronikleşir. Bu sebeple akut hastalığı geçirenler tedavi edilmez, doktorlar tarafından sürekli kontrol altında tutulur, iyi bir şekilde beslenmeleri ve dinlenmeleri gerekir. Kronik hepatit B hastalarının tedavisi için ise çok sayıda ilaç seçeneği mevcuttur. Yapılan tedavilerle hastada karaciğer yetmezliği, siroz veya karaciğer kanseri gibi kötü sonuçların oluşması engellenebilir. B virüsünden korunmanın en etkili yolu enfeksiyon öncesi aşılanmaktır.

Hepatit C: Bu hastalıkta erken tanı çok önemlidir. Eğer hastada hepatitin C tipinin varlığından şüphelenildiyse Anti-HCV testi ile hastalığın tanısı konulur. Akut hepatit C’de %30 oranında hasta, virüsü vücudundan atar ve kendiğinden iyileşme görülür. Ancak %70’inde kronik hepatitin C tipi kalır ve bu kişiler ömür boyunca vücudunda bu virüsü taşırlar.

Kronik hepatit C çoğu zaman rutin olarak yapılan karaciğer enzimlerinin test edilmesi ile fark edilir. Akut hepatit C uygun antiviral ilaçlarla tedavi edilir. Kronik hepatit C hastalarının hemen tedavi edilmesi gerekir.  Kronik hepatit C hastalarına ise antiviral özel ilaçlarla iki ya da üçlü olarak tedavi yapılır ve bu tedavi esnasında hepatitin C virüsünün çoğalması takip edilir. Diğer hepatitlerin türlerinin aksine hepatit C’den korunmak için dünyada geliştirilmiş bir aşı bulunmamaktadır.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Gastroentereloji, Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları,

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here