Hastane enfeksiyonu (nozokomiyal enfeksiyonlar), hastanede farklı sağlık sorunları nedeniyle bulunan hastalarda, hasta yakınlarında (refakatçi), sağlık personellerinde görülmekte olan enfeksiyonlardır.

Hastalarda 48-72 saat, ameliyat olan (operasyon geçiren) hastalarda 10 gün içerisinde, protez takılan hastalarda 1 yıl içerisinde gelişen enfeksiyon hastalıkları hastane enfeksiyonu olarak değerlendirilebilmektedir.

Hastane Enfeksiyonu Ölümle Sonuçlanabilir

Hastane enfeksiyonları kısa sürede fark edilmez ve tedavisine yönelik adımlar atılmazsa maalesef ölümle dahi sonuçlanabilmektedir. Aynı zamanda hastaların hastanede kalma süresini arttırdığı gibi maddi yükümlülükleri de bir hayli fazladır. Tüm bunların yanı sıra hastanın asıl hastalığı ile ilgili tedavilerin başarısız sonuçlanmasına neden olabilmektedir.

Hastane enfeksiyonu eğer ki hastanenin yoğun bakım ünitesinde meydana gelirse, burada yatan hastaların durumları ağır olması nedeniyle ölümcül sonuçların ortaya çıkma olasılığı çok daha yüksektir.

Hastane Enfeksiyonunun Önlenmesi

Hastane enfeksiyonlarının önlenmesi, hastane enfeksiyonunun tedavisinden çok daha önemli ve kolaydır. Bu yüzden hastanelere büyük iş düşmekte ve her hastanede hastane enfeksiyonu komitesinin bulunması gerekmektedir. Hastane enfeksiyonu komitesi her ay düzenli olarak toplantı yapıp hastane enfeksiyonunun önlenmesine yönelik yapılması gerekenleri değerlendirmelidir.

Daha önce hastane enfeksiyonu bulgularına rastlanılmış hastanelerde bu toplantıların süresi çok daha kısa tutulmalıdır. Mutlaka hastane enfeksiyonu komitesinin başında enfeksiyon hastalıkları uzmanı bulunmalıdır.

Hastane Enfekyonuna En Sık Maruz Kalanlar

Hastane enfeksiyonuna en sık maruz kalanlar ağır ameliyat geçiren, bağışıklık sistemi zayıf, romatizma, kalp ve damar hastalığı, şeker hastalığı ya da kanser gibi önemli hastalıkları bulunan kişilerdir.

Hastane Enfeksiyonunda Tek Suçlu Hastane Değildir

Hastane enfeksiyonlarının gelişmesinde hastanelerin gerekli önlemleri almamasının payı büyük olsa da sorun sadece buradan kaynaklanıyor demek de doğru değildir. Hastanelerde yatan hastalar ve onların yanında bulunan hasta yakınları hijyen kurallarına çok dikkat etmelidirler. Hastane enfeksiyonu en sık elle bulaştığı için el temizliği burada esas alınmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here