Sağırlık

SAĞIRLIK NEDENİ VE BELİRTİLERİ

Sağırlığın, iletim, sensörinöral ve mikst olmak üzere üç tipi vardır. İletim tipi sağırlık, iç kulağın normal olduğu, ancak ses dalgalarının iç kulağa iletildiği mekanizmada bir sorunun olduğu durumlarda ortaya çıkan işitme kaybıdır. Dış kulak ve orta kulakla ilgili hastalıklar genel olarak iletim tipi sağırlık yapar.

Sensörinöral sağırlık, koklea veya sonraki işitme yollarındaki problemler sonucu oluşur. İç kulak, işitme siniri ve beyinle ilgili hastalıklar sensörinöral tip sağırlık yaparlar. Mikst tip sağırlıkta ise sensörinöral ve iletim tipi kaybın karışımıdır. İç, dış veya orta kulaktaki sorunlardan kaynaklanır. Bu üç değişik tipe bağlı olarak sağırlığın çok farklı nedenleri vardır. Dış kulakla ilgili sık görülen nedenler, kulak kiri, dış kulak yolunda yabancı cisim, kulak kepçesi yokluğu ya da doğuştan şekil bozukluğu, dış kulak yolunun doğumsal kapalı olması, dış kulak yolu iltihapları ve dış kulak yolu tümörleridir.

Orta kulakta sık görülen nedenler, Kulak zarı delinmesi, kulak zarı arkasında sıvı birikimi, orta kulak iltihapları, orta kulak kemikçiklerinde kireçlenme, orta kulak tümörleri, travma, orta kulak tümörleri, metabolik ve sistemik hastalıklar ve genetik geçişli hastalıklardır. İç kulak ve işitme siniri ile ilgili olan nedenler ise, iç kulak iltihabı, enfeksiyonlar, gebelikte annenin geçirdiği bazı hastalıklar, gebelik döneminde kullanılan bazı ilaçlar, sorunlu doğumlar, yenidoğanda yüksek sarılık olması, kulak ve kafa travmaları, yüksek sese maruz kalma, iç kulağa zararlı ilaçlar, yaşlılık, İşitme siniri tümörleri, sistemik hastalıklar ve genetik yatkınlık sağırlığa neden olan faktörlerdir.

Sağırlık Belirtileri

Sağırlık, çocuklarda ve yetişkinlerde farklı belirtiler gösterir. Sağırlığın yenidoğanda, bebeklerde ve çocuklarda belirtileri şunlardır: Beklenmedik yüksek sesli gürültülerle irkilmemek, uyanmamak, ağlamamak, sesleri takip etmemek, sorulduğunda tanıdık kişi veya eşyaları göstermemek, konuşma sesi çıkarmamak ya da konuşma sesi çıkarmayı bırakmak, normal ses yüksekliğinde televizyon seyretmemektir. Yetişkinlerde ise sağırlığın varlığını anlamak daha kolaydır.

Konuşma ve seslerin algılamada zorlanma, gürültülü ve kalabalık mekânlarda arka plandaki sesleri, kelimeleri algılayamama, karşıdaki bireyden yavaş ve yüksek sesle konuşmasını isteme, televizyon sesini açma ihtiyacı gibi belirtiler ise işitme kaybının habercisi olabilir.

SAĞIRLIK TEŞHİSİ VE TEDAVİSİ

Yetişkinlerde sağırlık teşhisinin konulması kolay olmasına karşılık, doğuştan sağır olanlarda o kadar da kolay değildir. Bu hastalıkta erken tanı çok önemlidir. Bu sebeple her yenidoğan çocuğa işitme tarama testinin yapılması gerekir.

Bu sebeple en yaygın yapılan tarama testleri, otoakustik emisyon testi ve işitsel beyin sapı cevaplarıdır. Çocuklarda ve yetişkinlerde ise genellikle odyogram, timpanometrik ve BERA gibi farklı testler kullanılarak iştime kaybının derecesi ve tipi saptanır. Hastalığın derecesine ve tipine göre tedavi yöntemleri de farklılık

gösterir. Tedavide ilaç, cerrahi yöntemler, işitme cihazı, rehabilitasyon gibi yöntemler kullanılır. Dış kulakla ilgili genetik problemler cerrahi müdahalelerle tedavi edilirken, enfeksiyon kaynaklı sorunlar ilaçlarla düzeltilebilir. Orta kulakla ilgi olan sorunlarda cerrahi müdahaleler yapılırken, iç kulakla ilgili problemlerde ise hasarlı iç kulağın fonksiyonunu yerine getiren koklear implant adı verilen elektronik cihazdan yararlanılır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here