Her yaşta karşılaşılan bir rahatsızlık olmasına rağmen raşitizm özellikle 36 aya kadar olan bebeklerde daha çok görülmektedir. Erken dönemde mutlak bir şekilde tedavisi uygulanması gereken bu hastalık özellikle D vitamini, kalsiyum ve fosfat eksikliği nedeniyle oluşan bir iskelet bozukluğudur. Sağlıklı kemikler için mutlak olarak alınması gereken bu besinler eksik olduğunda, zayıf ve yumuşak kemikler oluşur. Bu durumda bilhassa büyüme bozuklukları görülebilir. D vitamini, kemiklerin kalsiyum ve fosfor emiliminde önemli olduğu için eksikliğinde hastalık ortaya çıkar. Özellikle süt, yumurta ve balık tüketiminin ve ayrıca güneş ışığı katkısının az olması, D vitamini eksikliğine neden olur. Vücutta D vitamini eksik olduğunda kalsiyum ve fosfatın tutulması zor olduğu için kemikler yeteri kadar gelişemez ve zayıflık gösterir. Büyümekte olan çocuklarda büyük bir risk oluşturan bu rahatsızlık, düzenli güneş ışığı almayan, vejetaryen beslenen ve süt tüketmeyen çocuklarda ortaya çıkabilir.

Raşitizm Nedeni

Özellikle çocuklarda bu rahatsızlığın görülmesinde en önemli nedenler arasında D vitamini eksikliği yer almaktadır. Fakat hastalığın nedenleri arasında böbrek hastalıkları bulunabilir. Örneğin böbreklerin fosfat mineralini düzgün işlememesi, bir genetik bozukluk olarak görülebilir ve hastalığa neden olabilir. Ayrıca genetik bozukluklar nedeniyle ve kalıtsal olarak da bu hastalık çocuklara geçebilir.

Raşitizm Belirtileri

Temel olarak raşitizm belirtileri arasında kol, el, omurga ve bacak kemiklerinde sıklıkla ağrı ve hassas bir durum görünür. Bu gelişim bozukluğu büyümeyi engeller ve kısa boylu olmaya neden olur. Kemiklerin daha kolay kırılması, sıklıkla kas kramplar yaşanması ve dişlerin deforme olması önemli belirtilerdir. Çocuklarda dişlerin geç çıkması, apseler yaşanması, diş arasında çok boşluk bulunması ve kusurlu diş çıkması belirti olarak görülebilir.

Kemiklerle ilgili yani iskelet bağlantılı belirtiler arasında kafatasının normal şeklin dışında olması ve bacakların çarpık olması görülebilir. Göğüs kafesleri çıkıntılı bir şekilde gelişebilir ve omurgada kavisli bir görüntü oluşabilir. Ellerde ve ayak bileklerinde normale göre daha geniş bir kemik gelişimi görülebilir.

Raşitizm Tedavisi

Sayılan belirtilerin görülmesi durumunda raşitizm teşhisi konulması için mutlaka fiziki muayene yapılmalıdır. Kemik hassasiyetleri ve ağrıları kontrol edilir. Kanda kalsiyum ve fosfat değerleri ölçülür. Kemik röntgenleri ve kemik biyopsisi yapılabilir. Hastalı tanısı konulduktan sonra vücutta eksik vitaminler ve mineraller için takviye oluşturulur. Bu takviye, belirtileri ortadan kaldıracağı gibi D vitamini eksikliği için daha fazla güneş ışığı katkısı talep edilecektir. Beslenmede balık, süt, karaciğer ve yumurta gibi D vitamini içeren zengin gıdaların tüketilmesi gerekir. Çocukların yaşına göre veya yetişkinlikteki duruma göre vücudun ihtiyacını karşılayacak düzeyde kalsiyum ve D vitamini takviyesi yapılır. Genetik rahatsızlıklarda tedavi amacıyla fosfat takviyesi ve özel D vitamini kombinasyonu kullanılabilir.

Raşitizm Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Özellikle çok küçük yaşlardaki çocuklarda raşitizm ile karşılaşıldığında, acil tedavi uygulamaları yapılmalıdır. Hastalık ilerlemeden tedavi edilmeli ve vücut gelişimi normal koşullarına ulaştırılmalıdır. Hastalığın hangi derecede olduğuna göre kullanılan ilaçlar ve düzenli gıda sistemi değişirken, tedavi süresi hastadan hastaya göre değişebilir. Eğer, altında farklı bir neden bulunmuyorsa, D vitamini tedavisinin yaklaşık 2 ay sürdüğü görülmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here