Prostat İltihabı

Basit bir şekilde ifade edilmesi gerekirse, prostat bezinin iltihaplanması olarak bilinen prostatit rahatsızlığı, 50 yaş altındaki erkeklerde çok sık bir şekilde karşılaşılan üreme sistemi rahatsızlıklarındandır. Tıbbi olarak gerçekleştirilen araştırmalara göre prostat iltihabı şeklinde da adlandırılan bu rahatsızlık, dünya üzerindeki tüm etnik kökenli erkekler arasında yaklaşık yüzde 10’un üstünde bir değer göstermektedir. Rahatsızlık dünya üzerindeki erkeklerin yarısından fazlasının hayatında genel olarak bir defa atak ile ortaya çıkması şeklinde görülebilir.

Bu rahatsızlık türlerine göre 4 farklı kategoriye ayrılır. İlk kategoride akut bakteriyel iltihap görülürken, prostat bezi akut olarak iltihaplanır. Kronik bakteriyel iltihapta ise prostat bezi süreğen bir şekilde iltihaplanır ve bu iltihap yinelenen bir durum gösterir.

Hastalığın üçüncü türünde kronik pelvik ağrı sendromu yaşanırken, bu sendrom 3 aydan uzun süren bir hal alır. Rahatsızlıkta ağrı öncelikle üreme sistemi ve idrar yollarını etkiler. Aynı zamanda idrar yapma sıkıntıları yaşanabilir. Ayrıca bu rahatsızlık türünde cinsel fonksiyonlarda da bazı şikayetler görülebilir.

Dördüncü kategoride ise semptomsuz iltihaplı rahatsızlık görülebilir. Bu tip rahatsızlıkta herhangi bir belirti ortaya çıkmaz. Fakat tıbbi olarak yapılan bazı testlerin sonucunda iltihabın bulgularına rahatlıkla rastlanabilir.

Prostatit Neden Olur?               

Prostat iltihabı olarak da adlandırılan prostatit rahatsızlığının temel nedenleri arasında; bakteriyel enfeksiyonlar, kas ve sinir hastalıkları gibi noktalar gösterilmektedir. Pek net olmasa da bazı noktalarda virüsler ve gıda alerjileri de hastalık nedeni olarak görülebilir. Ayrıca farklı hastalıkların sonucu olarak da prostat iltihabı yaşanabilir.

Hastalığın görülen türlerine göre akut bakteriyel tipte bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanan bir rahatsızlık yaşanabilir. Kronik türde ise pelvik taban bozukluğu, pelvik travmalar, cinsel aktiviteler, enfeksiyonlar, yanlış yaşam tarzı ve tıbbi sorunlar neden olabilir. Muhtemel risk faktörleri arasında idrarın prostata geri kaçışı, prostat bezi etrafında sinir iltihabı, stres, kaygı, korunmasız cinsel ilişki, aşırı alkol ve genital yaralanma gösterilebilir.

Prostatit Belirtileri

Temel olarak prostatit rahatsızlığında görülebilecek belirtiler arasında şu noktalar bulunmaktadır.

  • İdrar yapılması sırasında ağrı yaşanır.
  • Çok sık idrara çıkma ihtiyacı hissedilir.
  • Cinsel boşalma sırasında ağrı yaşanabilir.
  • Uzun süreli oturma seansları sonrasında bacak arası ağrısı görülebilir.
  • Leğen kemiği, penis, bel ve kalça kısımlarında ağrı yaşanabilir.

Farklı bir ayrıntı olarak rahatsızlığın farklı çeşitlerinde belirtiler değişebilir. Akut olarak görülen rahatsızlıklarda ateş, titreme, idrar sıklığı, mesaneden tam boşalamama hissi, idrarda kan ve ince idrar akışı görülebilir. Kronik olarak görülen rahatsızlıklarda idrar zorluğu, bağırsak gerilme hissi, makat ağrıları, testis ağrıları, idrar sırasında yanma ve cinsel isteksizlik görülebilir.

Prostatit Nasıl Anlaşılır?

Akut veya kronik olmasına bağlı olarak görülebilecek belirtiler sayesinde prostatit rahatsızlığı şüphesi yaşanabilir. Eğer, sayılan belirtilerin bir veya birkaçını çoğu zaman yaşıyorsanız, net teşhis için üroloji doktoru muayenesinden geçmeniz doğru olacaktır. Rahatsızlığın teşhis edilmesi konusunda doktorlar hastanın gösterdiği yakınmaları, idrar, meni incelemelerini ve bakteri kusurlarını ön planda tutar.

Bakterisiz rahatsızlıklarda laboratuvar bulgusu amacı ile prostat sıvısı incelenir ve lökosit tespit edilir. Bu durumda mikrobik enfeksiyon görülmez. Fakat bazı hastalarda üreaplasma ve klamidya gibi mikroplar cinsel ilişki sırasında bulaşabilir ve bu tür etkenler hastalığa neden olabilir. Bu nedenle teşhis amaçlı incelemelerde bu noktalarda incelenir. Temel teşhis yöntemleri arasında bulunan idrar tahlili ve prostat muayenesi en önemli noktalardır. Önemli şüpheler bulanıyorsa, 4 bardak testi denilen özel bir test uygulanır ve mikroskobik incelemeler ile bakteriyel incelemeler yapılır.

Prostatit Tedavisi

Akut olarak görülen prostatit rahatsızlıklarında tedavi amacıyla ilaçlar kullanılır. Semptomların şiddetine bağlı olarak hastanede yatarak tedavi de gerekebilir. Kronik rahatsızlıkta 3 ay veya daha uzun süreli bakteriyel enfeksiyon görüldüğü için uzun dönem ilaç kullanılması gerekir. Ayrıca kronik dönem tedavilerinde prostat masajı ve sıcak oturma banyosu büyük fayda sağlar.

Bu dönemde mutlaka olumlu yaşam tarzını benimsemelidir. Alternatif tedaviler ve akupunktura başvurulabilir. Özellikle alkol, kafein ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmalısınız.

Prostatit İlaçları

Akut tip prostatit rahatsızlıklarında antibiyotikler, ağrı kesiciler ve ateş düşürücü ilaçlar ile tedavi sağlanabilir. Fakat kronik tip rahatsızlıklarda özellikle antibiyotikler ve antienflamatuar ilaçlar tercih edilir. Bu gibi rahatsızlık dönemlerinde özellikle alfa brokerlar olarak adlandırılan ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar idrar tıkanma belirtilerinde tedavi amacıyla prostat ve mesane kaslarının gevşemesini sağlar. Doktor tarafından önerilmiş olan antibiyotiklerin ve ağrı kesicilerin düzenli kullanılması gerekir. Ayrıca kanama önleyici ilaçlar, prostat küçültücü ilaçlar ve şiddetli ağrı kesiciler kullanılabilir.

Prostatit Bulaşıcı Mı?

Prostat iltihabı bulaşıcı bir hastalık değildir. Özellikle kronik rahatsızlık bulaşıcı bir özellik göstermez. Fakat hastalık ile ilgili enfeksiyon gibi bazı durumlarda doktorlar tarafından uyarılar yapılabilir.

Prostatit Cinsel İlişki

Önemli bir nokta olarak birçok kişi tarafından prostat iltihabı rahatsızlığında cinsellik durumu merak edilmektedir. Bu rahatsızlık cinsel fonksiyon bozukluğuna yani iktidarsızlığa neden olmaz. Semptomlara bağlı olarak cinsel isteksizlik görülebilir. Cinsel temas ile bulaşıcı olmamasına rağmen, akut tip rahatsızlıkta idrar yolu enfeksiyonu bulunduğu zaman, eşinize bulaşma gibi bir konu ortaya çıkabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here