Hamileliğin genellikle 7. ve 12. haftaları arasında yani ilk 3 ayı içinde hamilelerin %80’inde mide bulantıları ve kusmalar görülür.

Cornell Üniversitesi’nde araştırmacı olan Paul Sherman ve arkadaşlarının yaptığı araştırmaya göre hamile (gebe) kadınların % 65’inde en az bir besine karşı tiksinti, geğirme ve bulantı hisleri oluşmuştur. İlk sırada kafeinli içecekler yer alırken, ikinci sırada brokoli, lahana gibi sebze ve çiçekler yer alıyor. Üçüncü sırada ise baharatlar var.

Yine araştırıldığında görülüyor ki bu gıdaların ortak özelliği hepsinin yapısında doğal toksinler bulunmasıdır. Doğal toksinler içeren bu gıdalar hamileliğin en kritik dönemi olan ilk üç ayında embriyona zarar verebilir. Annenin bu tarz gıdaları vücuduna almaması için annenin koku ve tat alıcıları aşırı derecede duyarlı hale getirilir. Taa ki embriyonun organlarının gelişimi tamamlanana kadar.

Hamile kadınların en fazla tiksindikleri ve bulantı hissi yaşadıkları gıdalar

Et, balık, tavuk ve yumurta: Bu gıdalarda hastalık yapıcı mikroorganizmalar ve parazitler bulunabilir. Annenin ve bebeğin bu mikroorganizmalardan ve parazitlerden korunması gerekmektedir.

Kahve: Kahvede binden fazla doğal zehir vardır. Bunlardan biri de kafeindir.

Bitki çayları ve baharatlar, havuç, fesleğen otu, mantarlar, kırmızı lâhana, çiçek ve beyaz lâhana, patates ve domatesin kabuğu toksik maddeler içerir.

Annenin bu tarz gıdaları vücuduna almamasıdır gerekmektedir. Bu sebeple bu gıdalara karşı hamileliğin ilk üç ayı içerisinde aşırı hassasiyet göstermektedirler. Riskli dönem atlatıldığında bulantı şikayetleri de ortadan kaybolmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here