Halluks Valgus

Halluks Valgus, ayak başparmağı bölgesinde görülen şekil bozukluğudur. Ayaktaki görüntü bozukluğunun yanı sıra ağrıya da neden olan bu hastalık daha çok kadınlarda görülmektedir.

HALLUKS VALGUS NEDENİ VE BELİRTİLER:

Halluks Valgus hastalığının nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genellikle genetik faktörlerden kaynaklanmaktadır. Halluks Valgus hastalarının üçte ikisinin aile bireylerinde bu hastalığın izlerine rastlamak mümkündür.

Genetik geçişin yanı sıra birçok hastada dar, topuklu, sivri burunlu gibi yanlış ayakkabıların tercih edilmesi bu hastalığı tetiklemektedir. Ancak nadir görülmekle birlikte düz tabanlık, poliomyelit (çocuk felci), serebral palsi (beyin felci), romatoid artrit (romatizma hastalıkları) gibi hastalıklar da Halluks Valgus’a neden olmaktadır.

Ayak sorunlarına bakıldığında en sık rastlanan bu hastalık daha çok ortalama 25-40 yaşları arasındaki kişilerde görülmektedir. Halluks Valgus’un belirtileri genellikle baş parmak çıkıntısı olarak görülür. Bu hastalıkta eklem üzerinde ağrı, yanma hissi, ciltte kızarıklık, nasır ve yara oluşumu bulguları da gözlemlenebilir. Zamanında tedavi edilmez ise ayak başparmağı ikinci ve üçüncü parmağın üzerine kayabilir.

HALLUKS VALGUS  TEŞHİS VE TEDAVİ:

Halluks Valgus’un teşhisi genelde ilk olarak ayağın görüntüsü ile koyulsa da, hastadan ayakta yere basarken çekilmiş ön, arka ve yan radyografileri istenir. Bu şekilde incelenen hastada, Halluks Valgus’a neden olan kemik dizilim bozukluğu yeri saptanarak en uygun tedavi biçimi seçilir.

Ameliyatlı ve ameliyatsız olmak üzere birçok tedavi seçeneği bulunan hastalıkta ameliyatsız yapılan tedaviler ağrıyı hafifletmek için yapılan geçici uygulamalardır. Ancak hastaya yapılan cerrahi müdahalelerde kemik ve yumuşak doku operasyonları ile ayakta oluşan deformitenin kalıcı olarak düzeltilmesi sağlanır. Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Ortopedi, Romatoloji

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here