Halk arasında göz tembelliği de olarak bilinen ambliyopi, bir veya her iki gözün de gözlük kullanılmasına rağmen yeterince görememesidir. Bebeklik çağında başlar, her yaşta görülür. Toplumda görülme sıklığı yüzde 2-4 arasında değişir.  

Göz tembelliği neden olur?

Görme, doğuştan itibaren beynin öğrendiği bir yetenektir. Şaşılık, kırma kusurları, saydam olması gerekli göz dokularında bulanıklık (doğuştan katarakt gibi) ve ailede göz tembelliği öyküsü varsa hastalığın görülme riski yükselir.

Doğumsal veya sonradan ortaya çıkan bazı göz bozukluklarına bağlı olarak görsel uyarının beyine iletilmesinde kusur olur ve görmenin en hızlı geliştiği bebeklik ve çocukluk yıllarında göz tembelliği gelişir. 

Göz tembelliği ilerler mi?

Göz tembelliğinin önlenmesi ve her iki gözün birlikte kullanılmasının sağlanması, özellikle sinir sisteminin henüz esnek olduğu ilk 2 yıl içinde kritik önem taşımaktadır. Dolayısıyla tedaviye ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi sonuç alınır.

Ailesinde göz tembelliği ya da şaşılık olanların, 3 yaşından önce göz doktoru tarafından tam bir göz muayenesi olması şarttır. Ancak hiçbir şikayet veya risk faktörü olmasa dahi herkes için en geç 3-4 yaşlarında göz doktoru tarafından rutin göz muayenesi gereklidir.

Ambliyopi de görme keskinliğinde yüzde 20 veya daha fazla oranda azalma vardır.  

Göz tembelliği tedavisi nasıldır?

Her yeni doğanın mutlaka aile veya çocuk doktoru tarafından son derece kolay bir test olan gözbebeğinde kırmızı yansıma testine tabi tutulması ve bir anormallik halinde göz doktoruna sevk edilmesi gerekir. Bu sayede gözün saydam ortamlarında bulanıklık olup olmadığı ve gözlerin birbirine paralelliği test edilir. Şaşılık durumunda kayan gözde tembellik oluşabilir.

Mevcut olan kırma kusuru nedeni ile bir göz diğerinden çok bulanık görüyorsa, bu göz görsel gelişimini tamamlayamayarak tembel hale gelir. Görünüşte gözlerde herhangi bir problem olmadığı için tespit edilmesi en zor olan göz tembelliği tipi budur.

Göz tembelliği nasıl anlaşılır?

Bebeklerde ve küçük çocuklarda bir gözün elle kapatılması halinde diğer gözle görme açısından ortaya çıkan tepki değerlendirilmelidir. Dört yaş öncesi muayenede göz doktoru gözlerde herhangi bir kayma olup olmadığını, göz hareketlerinin simetrisini, her bir gözün ayrı ayrı görme kapasitesini, saydam ortamlarda herhangi bir bulanıklık olup olmadığını değerlendirir.

Göz tembeliği testi nasıl yapılır?

Göz bebeği damla ile genişletilerek her iki gözün kırma kusuru ölçülür. Kırma kusuru muayenesi dışında göz bebeklerinde ışık reaksiyonu, kornea, iris, lens, retina (görme zarı) ve optik sinir (görme siniri) incelenmesi ile muayene tamamlanır.

Aileler ancak çocuklarının gözünde bir kayma saptadıklarında doktora götürür ancak diğer durumlarda göz muayenesi okul dönemine kadar gecikir ve bu durumda da çoğu kez geç kalınmış olur. 

Göz kapama tedavisi neden yapılır?

Göz tembelliğinde tedavisinde prensip, zayıf gözün kullandırılmasına dayanır. Bu da sağlam gözün bir bantla kapatılmasıyla olur. Doktorun uygun göreceği süre ve sıklıkta genellikle çocuk gelişimini tamamlayıncaya kadar bantlama işlemi yapılır.

Göz tembelliği ameliyatı hangi durumda yapılır?

Şaşılıkta ise eğer bir cerrahi müdahale yapılacaksa genellikle önce göz tembelliği giderilmeye çalışılır. Ameliyat öncesi belli bir dönem kapama tedavisi yapılır, ameliyat uygulanır, daha sonra bir süre daha kapama yapılmaya devam edilir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Göz Hastalıkları, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here