Episk­lerit, episkleranın (göz akını kaplayan şeffaf doku) inflamasyonudur.  

Episklerit nedenleri

Gözün beyaz kısmı (sklera) ve göz kapağı içi (konjoktiva) ara­sında kalan damarlı tabakaya episklera denir. Çoğunlukla nedeni bilinmeyen mikropsuz yangı/ inflamasyonu olan episklerit tablosundaki hastaların üçte birinde her iki göz­de de belirtiler mevcuttur.

Daha çok genç yetişkinlerde ortaya çıkar, hafif seyirli ve lokalize bir enfeksiyondur. Episkleritli hastaların yüzde 70’inde ne­den tam olarak bilinmemektedir. Hastaların yaklaşık üçte birinde eşlik eden romatoid artrit, Crohn Hastalığı, gül hastalığı, Gut ve herpes, tiroid hastalıkları gibi sistemik bir hastalık mevcuttur.

Bir veya her iki gözde ağrı, gözde parça halinde kızarıklık, bulanık görme en sık görülen belirtiler arasındadır. Episkleral damarlardaki genişlemeye bağlı olarak bir ve­ya iki gözde bölgesel kızarıklık vardır. Göz içinde yabancı cisim varmış hissi ve  ışığa bakamama şikayetleri olabilir. Görme normaldir.  

Episklerit tedavisi nasıldır?

Hafif seyirli vakalarda suni göz yaşı tedavisi yeterlidir. Orta derece veya şiddetli hastalarda ise hafif steroidli (kortizonlu) damlalar sıklıkla rahatsızlık hissini giderir. Steroidin fayda görülmediği vakalarda ağız yolundan steroid olmayan antiinflamatuar ilaçların (NSAİİ) verilmesi tercih edilebilir.

Göz Hastalıkları Nelerdir) Yazımızı okudunuz mu?

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Göz Hastalıkları, Dahiliye, Romatoloji

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here