Geniz Etinin Yol Açtığı Hastalıklar

Geniz eti tedavisi aksatılırsa geniz eti büyümesi kaynaklı şikayetler kronikleşerek ciddi hastalıkların oluşumunu tetikleyebilir. Vücudun ilk savunma mekanizmaları arasında yer alan geniz eti, vücuda giren bakteri ve virüslerle savaşırken iltihaplanır, şişer ve hacimsel olarak artış gösterir. Bunun sonucunda ise kişide yutkunma zorlukları, uykusuzluk, burun tıkanıklığı ve horlama gibi şikayetler açığa çıkar.

Geniz eti büyümesi yaşayanların tedavilerinin aksatılmaması olası hastalıkların engellenebilmesi için önem taşır. Bu yazımızda tedavi edilmeyen geniz eti büyümesinin yol açtığı hastalıklarla ilgili ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Geniz Eti Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Geniz etinin yol açtığı başlıca hastalıklar şunlardır:

Horlama ve Uyku Apnesi

Geniz etinin genişlemesine bağlı olarak hava yollarının daralması sonucu kişilerin uyku kalitelerinde ciddi bir azalma meydana gelir. Daralan solunum kanallarından geçen havanın boğaz ve çevresindeki dokuları titreştirmesi sonucu horlama oluşumu gözlenir ve tıkanmanın devam etmesi haline ise uyku apnesi hastalığı tetiklenir.

Uyku apnesi oldukça ciddi komplikasyonlar yaratabilen bir uyku bozukluğudur. Uyurken hava kanallarının tıkanması ve nefessiz kalınması sonucu ani horlamalarla kendini gösteren bu hastalık kişinin günlük yaşantısını etkileyebildiği gibi; obezite hastalığına, diyabete, tansiyona, inmeye ve ani ölümlere de neden olabilir.

Uyku apnesi hastalığının kişinin günlük yaşantısı üzerindeki etkilerinin hafife alınmaması gerekir. Geniz eti büyümesinin genellikle çocukluk döneminde görüldüğü gerçeği göz önünde bulundurulursa çocukların okul yaşamlarında başarısız olmalarına sebep olabilir.

Uyku sırasında defalarca nefessiz kalınmasına bağlı olarak uyku yarıda kesilir, çocuk uyku ihtiyacını karşılayamaz, beynine oksijen gitmez ve tüm bu faktörler çocukların hem fiziksel hem zeka gelişimlerini olumsuz olarak etkiler. Büyüme hormonunun da gece uykusu sırasında salgılandığı düşünüldüğünde geniz etinin tedavi edilmemesinin sonuçları net bir şekilde anlaşılabilir.

Orta Kulak İltihabı

Geniz eti büyümesi daha fazla bakterinin ve dolayısıyla daha fazla iltihabın geniz eti üzerinde barınmasına neden olur. Geniz eti tedavisi yapılmadığı zaman geniz etindeki mikroplar çoğalarak çevre dokulara ve organlara yayılabilir.

Geniz etinde barınıp çoğalan enfeksiyon kulak sağlığını da riske atar. İç ve dış kulak arasında bulunan orta kulak iltihaplanır, kulak zarı zarar görebilir ve tedavinin ertelenmesiyle işitme kayıpları ortaya çıkabilir.

Yüz Şeklinde Bozulma

Geniz eti büyümesinin çok tekrarlanmasına ve tedavisinin geciktirilmesine bağlı olarak fiziksel gelişimin hızla devam ettiği çocukluk döneminde yüz şeklinde bozulmalar meydana gelebilir.

Damak kubbe halini alır, yüz ince ve uzun görünür, burun boşluğu daralır ve göz altı torbaları belirginleşir. Çocukluk döneminde yaşanan bu değişimlerin kalıcı olacağı unutulmamalı ve bu nedenle geniz eti tedavisi aksatılmamalıdır.

Kronik Sinüzit

Burun içi yapılarındaki anomaliler, sinüs kanallarının dar olması, reflü ve viral enfeksiyonlar sinüzit oluşumunu tetikleyebilir. Ancak tüm bu risk faktörlerine ek olarak geniz eti büyümesi sonucu oluşan tıkanıklığın da sinüzit hastalığına yol açtığı bilinmektedir.

Geniz eti büyümesine bağlı olarak oluşan sinüzit, geniz eti tedavisi yapılmadığı takdirde kronikleşebilir. Kronikleşen sinüzit; bronşit, kronik öksürük ve astım gibi hastalıkların oluşumuna yol açabilir.

Alerjik Rinit Şikayetleri Şiddetleniyor

Geniz eti normalden büyük olduğunda burun tıkanıklığına neden olarak solunum mekanizmasına zarar verir. Bahar aylarında polenler, sporlar, mantarlar, ev tozu akarları vb. alerjenlerin solunması sonucu boğazda kaşıntı, gözlerde sulanma, öksürük, halsizlik, göz altı torbalanması ve horlama gibi belirtilerle kendini gösteren alerjik rinit geniz etinin de etkisiyle hayat kalitesini ciddi oranda azaltır. Diğer bir deyişle geniz eti alerjik riniti tetikleyerek kişilerin alerjik semptomlarının artmasına neden olur.

Sonuç olarak; çoğunlukla çocukluk döneminde görülen geniz eti büyümesi tedavi edilmezse az önce sayılan ciddi hastalıkların oluşumunu tetikleyebiliyor. Bu nedenle geniz eti belirtilerini gözlemlemeye başlayan kişilerin KBB uzmanlarına muayene olması ve bir an önce tedavi süreçlerini başlatmaları öneriliyor. Geniz eti ameliyatı sonrasında geniz etinin alınması bağışıklık sisteminin zayıflayacağı düşüncesiyle tedirginlik yaratsa da vücut; geniz eti olmadan da hastalıklara karşı direnebiliyor.

Aşağıdaki makaleler de ilginizi çekebilir.

Geniz Eti Nedir? Geniz Eti Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Eti İçin Bitkisel Tedavi

Geniz Eti Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here