Geniz Eti büyümesi

Geniz Eti Nedir?

Burun ile boğaz arasında bulunan ve vücudu mikroplardan, enfeksiyonlardan koruma görevi bulunan geniz eti dokusu, mikrop veya virüs saldırısıyla karşılaşınca şişer ve geniz eti büyümesi meydana gelir.

Geniz Eti Büyümesi Nedenleri

Geniz eti, üzüm salkımına benzeyen süngerimsi bir dokudur.  Burun ile boğaz arasında bulunan geniz eti aynı bademcik gibi vücuda giren zararlı bakteri, virüs cinsi mikropları yakalar, vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı antikorlar üretir ve bağışıklık sistemini uyarır.

İnsan büyüdükçe vücuduna zararlı olacak etkenlerle savaşmak için farklı yöntemler geliştirir. Bu nedenle geniz eti genellikle 5 yaşında küçülmeye, işlevini yitirmeye başlar ergenlikte ise yok olur. Geniz eti büyümesi genellikle okul öncesi çocukluk çağı sorunu olarak yaygındır.

Vücuda girmeye çalışan mikroplarla savaşırken geniz eti dokusunda şişme meydana gelebilir. Bu şişlik kendiliğinden inebileceği gibi bazı durumlarda müdahale etmek gerekebilir. Geniz etinin büyümesi sık rastlanılan bir durumdur. Eğer çocukta sürekli ya da sık sık tekrarlayan geniz eti büyümesi ve iltihabı varsa geniz etinin ameliyatla alınması önerilebilir.

Geniz eti alındıktan sonra çocuklar daha sık hastalanmazlar, çünkü vücutta geniz etinin fonksiyonunu yüklenen başka dokular da bulunmaktadır. Geniz eti büyümesini belirtileri arasında burun tıkanıklığı ve nefes darlığı, genizden konuşma, horlama, nefes alma zorluğuyla birlikte uykusuzluk ve halsizlik, boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü, boyunda bezeler, kulak problemleri ve bazen yüksek ateş yer alır.

Geniz Eti Büyümesi Tedavisi

Geniz eti büyümesinin teşhisi fiziki kulak burun boğaz muayenesi, endoskopik görüntüleme teknikleri veya röntgenle konabilir. Fizik muayene genellikle yeterlidir. Tedavide öncelikle iltihabi bir durum söz konusu ise yani mikrobik bir enfeksiyon durumu varsa antibiyotik kullanımı önerilir. Eğer geniz etindeki büyüme virütik etkenlere bağlıysa yüksek ateşe müdahale ve bazen hafif siteroid içeren burun damlalarının birkaç gün kullanılmasının önerilmesi dışında genellikle takiple iyileşmesi beklenir.

Çocukluk çağında bir miktar geniz eti büyümesi normal karşılanmaktadır. Zamanla geniz eti kendiliğinden küçülebilir. Eğer enfeksiyonlar sık sık tekrarlanıyor ve geniz eti koruyucu olmaktan ziyade zarar veren bir yapı haline geliyorsa, çocuğun nefes almasında ciddi sıkıntılar oluşturuyor ve büyüme, gelişme sürecini olumsuz etkiliyor; yüz kemiklerinin sağlıklı gelişimini riske ediyorsa çocuğun yaşı da uygunsa ameliyat önerilebilir. 4 yaşından önce geniz eti ameliyatı önerilmemektedir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here