Alerjik rinit, sinüzit, nezle, medikal ilaçlar, hava değişimi, kozmetik ürün kullanımı, hamilelik, sigara dumanı ve septum deviasyonu gibi farklı nedenlerle ortaya çıkabilen geniz akıntısı; sürekli boğaz temizleme ihtiyacı hissettiren, öksürüğe yol açan ve östaki borusunun tıkanmasına bağlı olarak kulak ağrısına veya enfeksiyonlarına neden olabilen bir sağlık sorunudur.

Burun ve boğazdaki salgı bezleri sürekli olarak mukus üretir. Vücut tarafından üretilen bu mukus burun içi yapıları temizler, havayı nemlendirir, enfeksiyonlarla savaşılmasına yardımcı olarak bağışıklık sistemini destekleyici bir rol üstlenir.

Normalde vücut tarafından salgılanan mukus fark edilmeden yutulsa da mukusun gereğinden fazla üretilmesi metabolizmanın doğal işleyişini bozar. Fazla mukusun dışarı atılması sürecinde boğazı temizleme gereksinimi, boğaz ağrısı, yutkunma sorunları, nefes almada zorlanma ve kronik öksürük gibi etkiler ortaya çıkar.

Geniz akıntısının sorunu nedeniyle hayat kaliteleri azalan kişiler basit ancak etkili yöntemlerle şikayetlerini azaltabilirler. Geniz akıntısına iyi gelmesi için en sık uygulanan yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

5 Madde de Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir

1. Su Tüketimini Arttırmak

Geniz akıntısı şikayetleri yaşayan kişilerin günlük su tüketimlerini arttırmaları gerekir. Su tüketiminin arttırılması mukusu incelterek iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Aynı zamanda vücudun susuz kalması sonucu belirtilerin şiddetlenmesini de engelleyecektir. Evde uygulanabilecek bazı yöntemlerin de geniz akıntısına iyi geldiği bilinmektedir. Evde hazırlanabilen tuzlu su ile burun temizlenirse akıntının verdiği rahatsızlıklar azaltılabilir.

2. Alerjenlerden Uzak Durmak

Geniz akıntısı belli dönemlerde yaşanıyorsa bunun sebebi alerjenlere maruz kalınması sonucu alerjik rinit semptomlarının şiddetlenmesi olabilir. Bu durumda alerjenlerden uzak durulması geniz akıntısı şikayetlerini de azaltacaktır. Sorunun kaynağı alerjenler olduğu durumda hassasiyet duyulan alerjenlerde uzak durmak için kişi çaba harcamalıdır. Polen mevsimlerinde mümkün olduğunca dışarı çıkmamak, dışarı çıkılan kıyafetleri eve gelince değiştirmek, toz tutan eşyaları sık sız temizlemek alınabilecek önlemler arasında yer alır.

3. Hayat Tarzını Değiştirmek

Geniz akıntısı yaşayan kişilerin sigara, alkol ve kafeinli içecek tüketimlerini kısıtlaması da geniz akıntısı şikayetlerini azaltma etkisine sahiptir.

4. Geniz Akıntısına İyi Gelen Yiyecek ve İçecekleri Tüketmek

Bu rahatsızlığı yaşayanlar bitki çayları tüketerek boğazlarındaki tahrişi minimum seviyeye indirebilirler. Aynı zamanda anti mikrobiyel özellikteki elma sirkesi tüketilmesinin de faydalarını görürler. Bal, zencefil, Hindistan cevizi yağı, zerdeçal, C vitamini içeren besinler, limonlu su gibi yiyecek ve içecekler de geniz akıntısına iyi gelir.

5. Yüksek Yastıkta Yatmak

Geniz akıntısı nedeniyle gece uyumakta zorlanan kişiler yüksek yastıklar tercih etmelidir. Özellikle reflü nedeniyle tetiklenen geniz akıntılarında yüksek yastık kullanmak mide asitlerinin genze ilerlemesini önleyecektir.

Tüm bu önerilere ek olarak geniz akıntısı yaşayan kişilerin bulundukları ortamların nem oranına dikkat etmeleri gerekir. Ortamı nemlendirmek için buhar makineleri kullanılabilir ya da tencere içerisinde kaynamış suyu odada bulundurarak nem oranı yükseltilebilir.

Ev tozu akarlarının alerjik bünyeleri harekete geçireceği için geniz akıntısı olanların evlerini temizlemeleri ve mümkün olduğunca toz tutmayan eşyalar seçmeleri gerekir.

Boğazı sık sık temizlemek boğaz ve çevresini tahriş edeceği için mentollü şekerler ve pastiller kullanılabilir.

Geniz Akıntısı için Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Geniz akıntısı şikayeti yaşayan hastalar sağlıklı beslenerek ve evde uygulanabilecek basit kürlerle hayat kalitelerini arttırabilirler. Ancak alınan önlemlere rağmen geniz akıntısı azalmıyorsa, şikayetler 10 günden fazla sürüyorsa, mukusun rengi değişmişse, mukus kokuyorsa, hastanın ateşi yükselmişse ve nefes alırken hırıltı sesi çıkıyorsa KBB uzmanlarına gidilmesi gerekir.

Geniz akıntısı belirtilerinin inatçı ve ilerleyici olduğu hastalarda bakteriyel enfeksiyon, nazal polipler ya da burundaki yapısal anomalilerin varlığından şüphe edilebilir. Ateşle birlikte artış gösteren akıntılar antibiyotiklerle düzeltilebilir. Eğer burun için anatomisindeki bozukluklar kaynaklı sorunlar yaşanıyorsa rinoplasti ya da septum deviasyonu gibi operasyonlara başvurulması önerilebilir.

» Bir sonraki makalemiz geniz eti ameliyatı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here