cemre-menteseSosyal kaygı bozukluğu, kişinin sosyal hayatında insanların kendisini mahcup edeceği, eleştireceği kaygısıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Psikolog Cemre Menteşe, diğer bir adı da sosyal anksiyete bozukluğu olan bu rahatsızlığı www.saglikk.com okuyucuları için yazdı. Sosyal kaygı bozukluğu rahatsızlığı, en sık görülen ruhsal rahatsızlıklardan biridir. Kişinin yaşamından zevk almasını engelleyip mutsuzluğuna neden olur. Sosyal kaygı bozukluğu olan kişiler, başka insanlarla iletişim kurması gerektiğinde korkarlar ve endişeye kapılırlar bu yüzden iletişim kurmaktan vazgeçerler. Çünkü iletişim kurduğunda insanların onu, salak, güçsüz ve işe yaramaz olarak nitelendireceğine inanır. Sosyal kaygı bozukluğu olan kişiler, kaygıya kapıldıklarında elleri titrer, sesleri garipleşir ve hatta yüzleri kızarır. Bu  yüzden bunların fark edileceğini düşünerek de iletişimden kaçınmaya çalışırlar. Bunların sonucunda asosyalleşirler.

Sosyal kaygı bozukluğunun tanısı

Sosyal kaygı bozukluğu olan kişiler, eleştirilmekten, isteklerinin reddedilmesinden ve insanlar tarafından hor görülmekten çok korkarlar. Bu yüzden kendine güvenleri yoktur ve aşağılık kompleksine kapılırlar. Sosyal kaygı bozukluğunda aşağıda verilen belirtilerin 3’ü bulunması hastalığın varlığının kanıtlanması için yeterlidir.

  • Sosyal ortamlara girmekten korkma
  • Aniden kalabalık bir alana girdiğinde donakalma
  • Arkadaşları tarafından zorla sosyal bir ortama sokulduğunda, kişinin yüzünün kızarması, ellerin titremesi, avuç içlerinin terlemesi ve hatta kusması.
  • Sosyal ortamlarda beceri gerektiren işler yapmak gerektiğinde, deneyimli olunmasına rağmen heyecanla beceriksizliğe kapılma.

Sosyal kaygı bozukluğu tedavi edilmezse ne olur?

Sosyal kaygı bozukluğu olan bir kişi eğer tedavi olmazsa örnek vermek gerekirse; iş hayatında kariyerini ilerletemez çünkü kendini iyi anlatamaz, toplantılara katılamaz. Aile hayatında ise: Evlenemezler çünkü bayanlarla arkadaşlık kurmak onlar için neredeyse imkânsızdır. Eğer öğrenci iseler sınavlarında pek başarı olamazlar çünkü sınavlarda yine kaygıya kapılırlar, sınıfta parmak kaldırmazlar, bilmedikleri soruları çekinerek öğretmenleri soramazlar.  Yani genel olarak başarısız ve mutsuz olurlar. Bu da özellikle bünyesi zayıf olan insanlarda intihara kadar gidebilecek ruhsal rahatsızlıklara yol açabilir.

Sosyal kaygı bozukluğunun belirtileri

  • Kendi evinden başka bir yerde tuvalet yapamamak
  • Aşırı utangaçlık
  • İnsanlardan kaçmak
  • İnsanlarla birlikte yemek yiyememek
  • Bir şey sorulduğunda donakalmak

Sosyal kaygı bozukluğunun tedavisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here