Şizofren hastalığı nedir?

Beyindeki sinir iletiminde kullanılan kimyasal maddelerin anormalliği ve beyin anatomisinde bazı sorunlar nedeniyle görülen bir ruhsal hastalıktır. Hastalığın aktif ve pasif olarak iki dönemi vardır. Gelişen tıp ile tedavi edilebilen hastalıklar listesine girmiş bir hastalık olsa bile çoğu zaman tamamen ortadan kaldırılamaz. Şizofreni hastalarının hayat şartları aşırı derece de kötüleşmiş ve sosyal iletişimleri nerdeyse son bulmuştur çünkü toplumda şizofreni hastalarının saldırgan olduğuna dair yanlış bir kanı vardır. Oysa hiçbir şizofreni hastası aniden saldırganlaşmaz.

Şizofreni hastalığı çok görülen hastalıklardan sayılmasa da Dünya’da da ülkemizde de bolca görülen bir ruh hastalığıdır. Dünyada 70 milyan civarı, Türkiye’de ise 700 bin civarı şizofreni hastası olduğu düşünülmektedir. Genellikle ergenlik sonunda 17 yaşlarında hastalık son halini alır ve hastalık başlar. Hastalık ne kadar erken yaşta başlarsa beyin hasarı ve kişinin hastalığının miktarı o kadar artar.

Şizofreni hastalığının nedenleri

Şizofreni hastalarında sinir ucunda bulunup hücreler arası iletimi sağlayan asetilkolin, serotonin ve dopamin hücreleri anormalliği vardır. Genellikle şizofreniye en fazla neden olan gariplik dopaminin eksikliği veya anormalliğidir. Bu anormallik sonucu hasta garip hayaller görür, halüsinasyonlar görür ve davranışları ilginçleşir. Ayrıca diğer nedenlerden biri de ailesel geçmiştir. Çünkü şizofreni aile ile geçebilen hastalıklardan biridir. Yapılan araştırmalara göre birinci derece kan bağı akrabasında şizofreni hastalığı olan bir kişinin, kendisinin de ileride şizofreni olma ihtimali oldukça yüksek olduğu kanıtlanmıştır.

Şizofreni hastalığının belirtileri

Şizofreni hastalığının belirtileri oldukça geniştir ve her hastada farklı belirtiler görülebilmektedir. Belirtiler hastalığın iki döneminde de farklılaşmaktadır. Genellikle aktif dönemde belirtiler daha fazla ve baskındır. Pasif dönemde ise belirtiler mümkün olduğu miktarda az ve göz ardı edilebilirdir.

Şizofren belirtileri;

  • Sürekli uyuma isteği: Genellikle hastalığın pasif döneminde görülen problemlerden biridir. Aktif dönemde ise hastada uyuyamama sorunu olur.
  • Duygusuzluk: Özellikle aktif dönemde çok fazla görülen bir belirtidir. Azalan sinir iletiminin sebep olduğu bir duygulanım azalması sonucu gelişir.
  • Aileden ve akranlarından uzaklaşma: Çok görülen bir belirtidir ve hastalığın iki döneminde de görülebilir. Fakat aktif dönemde daha çok görülmektedir çünkü hastalar yakınlarının ona zarar verdiğini daha düşünebilirler.

Şizofrenin tedavisi

Şizofrenin tedavisi ağızdan alınan ilaçlarla ve terapiler ile olur. İlaçlar hastalığın iki döneminde de farklılaşabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here