Safra kesesi taşları, safra salgısının kristalleşerek taş haline gelmesi sonucu oluşan yapılardır. Safra kesesi şikâyetlerinin başında gelir.

Safra kesesi taşı neden oluşur?

Sağlıklı insanların karaciğerinde günde bir litreye yakın safra salgılanmaktadır ve bu safra yiyeceklerin daha kolay sindirilmesinde kullanılmaktadır. Safra özellikle on iki bağırsakta bolca miktarda görülmektedir ve buraya gelen besinlerin vitamin ve yağlarının emilmesini sağlamaktadır. Bol miktarda üretilen safra, safra kesesinde bekletilir. Safra kesesinde bekleyen safranın suyu emildiği için yoğunluğu artmaya başlar. Yoğunluğu artan safrada zamanla safra kesesinde ilk önce basit çamurumsu yapılar bırakır. İlerleyen zamanda gittikçe artan çamurumsu ve kristalimsi yapılar taşlaşır ve safra kesesinin için safra taşı ile dolmaya başlar.

Safra kesesi taşı nasıl düşürülür?

Maalesef oluştuktan sonra bir safra kesesinin kendi kendine düşme ihtimali çok azdır. Safra kesesi taşının ortadan kaldırılması için doktora başvurmak gereklidir.

Safra kesesi taşı tedavi edilmezse ne olur?

Safra kesesi taşı tedavi edilmezse çeşitli komplikasyonlara neden olabilir. Bunların başında ilk olarak kilo alma olabilir. Çünkü safra kesesi taşı oluştuğunda safra kesesi tıkanır ve vücuda yeterince safra verilemez ve emilemeyen yağlar çok çabuk kilo yapmaya başlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here