Peptik ülser, mide asidiyle her saniye temas halinde olan mide ve mideyi bağırsağa bağlayan kanalın rastlantısal bir yerinde sınırları belli doku hasarları ve yarıklarıdır. Hasarlar hastalığın ileri ki dönemlerinde kas tabakasına dahi uzanabilmektedir. Peptik ülser en sık mide içinde görülmektedir çünkü mide asidi ile en fazla mide tabakası temas halindedir. Hastalık sadece mide de görülebileceği gibi aynı zamanda on iki parmağı bağırsağı ile beraberde görülebilir.

Peptik ülser ülkemizde ve dünyada çok sık görülen önemli bir sindirim sistemi hastalığıdır. Eğer tedavi edilmezse mide, on iki parmak bağırsağı yırtılmalarına dahi neden olabilmektedir. Genellikle ilk belirtisi midede yanma ve acı hissidir. Acı ve yanmanın sebebi yaralı ülser dokusuna mide asidinin değmesidir. Peptik ülseri hastaları tedavi esnasında peptik ülser diyeti uygulamalıdırlar. Yoksa ağrıları maalesef devam etmektedir ve tedavi süreleri uzamaktadır.

Peptik ülser risk grupları

  • Düzenli ilaç kullanan kişiler: Özellikle aspirin gibi ilaçların mide asidini arttırdığı kanıtlanmıştır. Bu yüzden düzenli aspirin ve kalp ilacı kullanan kişilerin peptik ülsere yakalanma ihtimali yüksektir. Eğer yakalanmak istemiyorlarsa ilaçlarını yemekten sonra ve bol su ile almalıdırlar.
  • Obezite: Normalde bir şeyler yemek dahi mide asidini belirli bir miktarda arttırır. Ama bu artış sağlıklı insanlarda hastalığa neden olmaz çünkü önemli bir derecede değildir. Obez insanlar sürekli bir şeyler yedikleri için mide asitleri sürekli yüksek haldedir. Bundan dolayı peptik ülsere yakalanma ihtimalleri bir hayli yüksektir.

Peptik ülser nedenleri

  • Helicobakter pylori: Peptik ülsere en fazla neden olan etkendir. Helicobakter pylori sağlık çalışanları arasında çok sık görülen bir bakteridir ve mide asidinde dahi yaşayabilmektedir.
  • Yüksek kilo: Peptik ülsere fazlaca neden olan etkenlerden biridir. Peptik ülsere neden olmasının sebebi yüksek kilolu insanların çok fazla yemeleri sonucu mide asitlerinin sürekli fazla derecede olmasıdır.
  • Diğer nedenler: kronik stres, aspirin ve ağrı kesici kullanımı, sigara ve alkol bağımlılığı

Peptik ülser belirtileri

  • Mide ağrısı
  • Mide kanaması
  • İştahsızlık

Peptik ülser tedavisi

Peptik ülserde amaç mide asidini azaltarak ülserlerin kendisin iyileştirmek için onlara zaman kazandırmaktır. Ayrıca belirtileri ortadan kaldırmak için çeşitli ilaçlar kullanılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here