Obsesif kompülsif bozukluk, obsesyon olarak bilinen, takıntı haline gelinen düşünceler ile kompulsiyon adı verilen sürekli tekrarlanan hareketlerden oluşan bir çeşit ruhsal hastalıktır.

Obsesyon nedir?

Obsesyon kişinin zihninden çıkaramadığı, erteleyemediği düşünce ve fikirlerdir. Çoğu zaman hasta da bu düşünceleri düşünmek istemez, bu düşünceler ona anlamsız gelir fakat yine de düşünürler. Bu yüzde sürekli sıkıntı içerisindedirler ve huzursuzdurlar.

Kompulsiyon nedir?

Kompulsiyon, obsesyonların hastaya oluşturduğu yük ve sıkıntıları azaltmak için vücudumuzun ortaya çıkardığı yenileyen hareketlerdir. İlk başlarda kompulsiyonlar yararlıyken bir yerden sonra kişi kompulsiyonlardan da sıkılır ve onlarda hastanın sıkıntısına sıkıntı katarlar.

Obsesif kompülsif bozukluğun görülme sıklığı

Obsesif kompülsif bozukluk eskiden sık görülen hastalıklar arasında yer almamaktaydı. Fakat şuan Dünya’da artan ectasy vb. gibi serotonin hormonunun salgılanmasını bozan uyuşturucuların kullanımının artmasıyla sık görülen ruhsal hastalıkların arasına girmiştir.

Obsesif kompülsif bozukluk belirtileri

Obsesif kompülsif bozukluk belirtileri; obsesyon belirtileri ve kompülsiyon belirtileri olarak ikiye ayrılır.

En fazla görülen obsesyon belirtileri:

  • Her şeyden kuşku duymak ve sürekli güvence istemek: Özellikle özel hayatlarında da silik kişiliği olan obsesif kompülsif bozukluk hastalarında çok fazla görülen bir belirtidir. Bu tür hastalar sürekli bir kuşku içindedirler. Bu kuşkuları ara sıra panik atağa da neden olabilmektedir.
  • Simetri hastalığı: Çok fazla görülen obsesyon belirtilerinden biridir. Hastalar sürekli düzeni değiştirmek istemekte ve mükemmel bir hale getirmeye çalışırlar. Fakat ne kadar mükemmel bir hale geldiğini görseler de yeniden değiştirmeye karar verirler. Buna kusursuzluk ihtiyacı da denmektedir.
  • Diğer belirtiler: Sosyal ortam içine rezil olmaktan korkarak girememek, günahkar olmaktan korkma, her hareketinde etrafa zarar verdiğini düşünmek, boşa yaşadığını düşünmek

En fazla görülen kompülsiyon belirtileri

  • Kapı kilitlerini, tüpü vb. şeyleri sürekli kontrol ihtiyacı
  • Yemekleri hep aynı sırada yemek
  • Değersiz şeyleri çöpten ve sokaktan toplama
  • Sürekli bir şeyleri yeniden düzenleme ihtiyacı
  • Günlük işler esnasında içinden veya sesli olarak sayı sayma
  • Kapı tokmaklarına dokunamama
  • El sıkmayı iğrenç bir şey görmek

Obsesif kompülsif bozukluk tedavisi

Obsesif kompülsif bozukluğun tedavisi genellikle düzenli bilişsel davranış terapileri ve ilaç tedavileri ile olur. Eğer tanı erken konulup tedaviye erken başlanılırsa tedavide başarı oranı %80’lere ulaşır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here