Migren şah damarının bir veya birkaç bölümünde genişleme sonucunda ortaya çıkan baş ağrısıdır. Ağrıya sebep olan şey genişlemenin neden olduğunu sinirlerin çok fazla uyarılmasıdır. Ayrıca migrene kan miktarının fazlalığı ve tansiyonun yüksekliğinin neden olduğu düşünülmektedir. Sayıca az migren hastasında migren krizinden önce ‘’aura’’ denilen bir ön his görülür. Bu ön hissin görülme sebebi beyini besleyen damarların daralması sonucu beyinin beslenememesidir.

Migren genellikle ataklar veya nöbetler şeklinde görülen bir hastalıktır ve maalesef bazen diğer hastalıklarla karıştırılarak ölümlere dahi gidebilecek sonuçlara sebep olmaktadır çünkü baş ağrısı yediden yetmişe neredeyse herkeste görülen bir sorundur. Fakat her baş ağrısının sebebi migren değildir. Bazen sebebi migren sanılıp tedavisine başlanılan beyin tümörü gibi rahatsızlıklarda, gerçek hastalık tüm vücuda yayıldığında fark edilmektedir ve geç fark edildiği için de ölüme sebep olmaktadır. Bu yüzden hiçbir baş ağrısı göz ardı edilmemeli ve eğer bir türlü iyileşmiyorsa sürekli ağrı kesiciler ile geçiştirilmemelidir.

Migren eskiden sinir sistemi hastalıkları arasında görülmez iken, yeni yapılan araştırmalar ile birlikte nöroloji alanına girmiştir çünkü ‘serotonin’ adında vücuda mutluluk veren bir hormonun azlılığının migrene çok fazla derece de neden olduğu kanıtlanmıştır. Migrenli hastalar ‘serotonin’ eksikliği yüzünden sosyal iletişimden kaçarlar, sesi ve kalabalığı sevmez yalnız yatmak isterler. Günlük düzeni bozduğu için ruhsal sağlığı da bozabilir. Bu yüzden tedavi edilmesi zorunludur. Eskiden migren tedavisi cidden zor ve uzun süreliydi ve migren atakları insanları çok fazla rahatsız etmekteydi. Artık yeni bulunan yöntemlerle migren bandı gibi ilaçlar bile migren ağrısını ortadan kaldırabilmektedir. Fakat her hastalıkta olduğu gibi migrende de ünlü bir kalıp vardır: migrene ne iyi gelir. Oysa çeşitli koca karı ilaçlarının migreni kesinlikle tedavi etmez.

Sağlıklı bir kişi neden migren olur?

Damarlarımızın sağlık referansları esneklikleri ve genişlikleridir. Migren oluşmuş bir kişinin şah damarı gereken esneklikte değildir ve çok fazla genişlemiştir. Bu da kişinin migrene yakalanmasına ve migren ağrılarını çekmesine sebep olmaktadır.

Migrenin nedenleri

Migrenin kesin nedenini ortaya çıkarmak için bilimsel araştırmalar hala devam etmektedir. Şuan bilim adamları migrene, nörolojik, damarsal ve kimyasal faktörlerin neden olduğunu düşünmektedirler. Özellikle bazı çevresel ve kalıtımsal özellikler migren atağı başlatıcılardır.

Migren krizine neden olan düşünülen diğer faktörler:

  • Bayanların adet dönemi:  Bayan migren hastaları adet döneminde normalden yaklaşık 3 kat fazla migren krizine girmektedirler. Bunun sebebinin düzenli kan kaybının neden olduğu yüksek tansiyon ve hormonal değişiklikler olduğu düşünülmektedir.
  • Doğum kontrol hapları: Doğum kontrol hapları direk olarak bayan hormonlarına yönelik yapılmış kimyasal ilaçlardır. Ve özelliklerini bazı hormonların etkilerini arttırarak bazılarını ise azaltarak gösterirler ve bu hormon değişikliğinin de migrene neden olduğu düşünülmektedir. Çünkü migren ataklarını arttırmaktadır.
  • Keskin kokular: Özellikle bazı keskin ve kalıcı parfümler ve keskin kokulu kimyasaller migreni oldukça fazla miktarda tetiklemektedir. Sebebi henüz belirlenememiştir fakat keskin kokuların beyin kan akımını arttırdığı için olduğu düşünülmektedir.
  • Alkol: Migren krizine neden olduğu kesin olarak saptanmış bir etkendir. Migren krizine sebep olmasının sebebi damarlara verdiği zarar ve beyin kan akımını azaltmasıdır.
  • Sigara: Sadece migren krizine değil migrene de neden olan faktörlerdendir. Çünkü sigara vücuttaki tüm arterlerde olmak üzere bütün damarlarda sertleşme ve tıkanma sonucu genişleme yapmaktadır. Bu da haliyle migrene neden olmaktadır.
  • Migren krizinin sebep olan diğer nedenler: Kontrolsüz diyet, yorgunluk, salam, sosis, yumurta gibi yiyecekler, parlak ışık.

Migrenin belirtileri

  • Baş ağrısı: Migrenin en önemli ve en çok görülen belirtisidir. Hissedilen ağrı, uykudan dahi uyandırabilen insanın psikolojisini bozan çok kötü ve baskın bir ağrıdır. Hasta başını kaldırmak bile istemez çünkü kafasını ‘bir ton’ olarak tanımlar. Çünkü hissedilen ağrı yüzünden kafadaki sinirler çeşitli anormalliklere neden olur.
  • Görüşte bozukluk: Migrenin özellikle ‘aura’ döneminde görülen bir belirtidir. Kişi görüş alanında parlak renk ve cisimlerin uçuştuğu söyler. Hasta bazen eliyle bunları yakalamaya ve tutmaya çalışabilir buda garip bir durum oluşturur.
  • Diğer belirtiler: Konuşamama, iştahsızlık, ani kilo kayıpları ve kusmadır.

Migrenin tedavisi

Hastaya migren ataklarını azaltmak için anti migren ilaçları verilir ve migren atakları esnasında kullanması için güçlü oral ağrı kesiciler verilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here