Kronik hepatit, hepatit A, B veya C hastalığının neden olduğu yarım yıldan fazla süre görülen bir karaciğer hastalığıdır. En fazla hepatit B’nin kronik hepatite neden olduğu belirlenmiştir. Kronik hepatit de karaciğer ölümü başlamadan hasta da belirtiler görülmeye başlamaz. Karaciğer ölümü başladığında önüne geçilmezse siroz ve karaciğer kanseri gelişebilmektedir. Siroz artık kişi de karaciğer yetmezliğinin başladığını gösteren bir belirtidir. Çünkü sirozun görülmesinin sebebi karaciğerin görevini yapmaması sonucu karında sıvı birikmesidir.

Kronik hepatit de sık görülen ölümün sebebi: beyinin kan da biriken atık maddelerden dolayı zarar görmesi, çok fazla miktarda varisler, dalağın şişerek ele gelmesi ve karaciğer yetmezliğidir. Kronik hepatit genellikle çok uzun yıllar süren bir rahatsızlıktır. Genellikle ilk yıllarda çoğu hastada çok büyük iltihaplara yol açmaz bundan dolayı kişiler hasta olduğunu anlamaz. Bundan dolayı geç tanı konur ve karaciğer yetmezliği ortaya çıktığında tedaviye başlanılmış olur. Bu da tedavi de başarı oranı oldukça fazla derecede azaltır ve ölüm oranını da aynı derece de artırır. Kronik hepatit tek başına bir hastalık değil, genel olarak bir hastalığın veya birkaç hastalığın neden olduğu bir klinik tablodur.

Kronik hepatite yol açan hastalıklar:

Hepatit A

Hepatit A, aynı adlı virüsün neden olduğu bir karaciğer hastalığıdır. Hepatit A virüsü kişiye oral ve dışkı yoluyla ile bulaşır ve virüs vücuda herhangi bir yol ile girdikten sonra 15 – 50 gün için de hastalığa neden olur. Hepatit A genellikle kronikleşmez ve erken dönem de fark edilir tedavisine başlanırsa bir, bir buçuk ay da iyileşir. Hepatit A’ya en fazla kirli sular ve iyi yıkanmamış gıdalar neden olur. En fazla sonbahar ve ilkbahar aylarında salgınlara neden olmaktadır. Toplumumuz da genellikle çocukluk döneminde görülmektedir. Bu yüzden ileri yaşlı insanların %90’ında hepatit A bağışıklılığı vardır.

Hepatit A belirtileri

 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Yüksek ateş
 • Kilo kaybı
 • Bulantı ve kusma
 • Sarılık

Hepatit A tanısı

Tanı için çeşitli kan testleri hastadan istenir. Bu kan testleri SGPT gibi karaciğer hormonları ve enzimleri kontrol edilmektedir. Ayrıca kişiden Eliza testi istenebilir.

Hepatit A tedavisi

Hastalık virüs kaynaklı olduğu için diğer viral hastalıklar da olduğu gibi herhangi bir ilaç tedavisi yoktur. Hepatit A tedavisinde amaç kişinin mümkün olduğunca fazla istirahat etmesini sağlamak ve yaşadığı şikâyetleri ortadan kaldırmaktadır. Bu şekil de bağışıklık sistemleri güçlenir ve vücut hastalıkla daha güçlü bir şekilde sağlanır. Kişinin iştahı olmadığı için hastanede uygun bir enfeksiyon servisine yatırılmalı ve burada damar yolundan beslenmelidir.

 

Hepatit B

Hepatit B, karaciğerin akut şeklinde görülen bir viral hastalığıdır. Hastalığa Hepatit B virüsü neden olur ve kişilere virüs kan ve cinsel yolla girer. Ayrıca gözyaşı ve terde de hepatit B virüsü olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca hamile bayanlarda hepatit B varsa doğumlarında çocuklarına da geçebilmektedir. Virüs vücuda ilk girdiğinde kan yolu ile karaciğere ulaşır ve iltihaba neden olur. Kana bulaştıktan sonra 6 ay içinde hastalığa neden olabilir fakat akut vakalarda şikâyetler genellikle 20 gün içinde ortaya çıkmaktadır.

Hepatit B belirtileri

 • İştahsızlık
 • Hafif ateş
 • Eklem ağrıları
 • Hassasiyet
 • Deride döküntüler
 • Sarılık

Hepatit B vücuda girdikten sonra 6 ay boyunca kanda hastalığa neden olmadan bekler. Buna kuluçka süresi denir. Kuluçka süresi sonrası kişilerin %90’ında virüs kanda kaybolur, %10 unda ise hastalığa neden olur ve hastalık kronikleşir. Hepatit A’dan daha ağır bir hastalıktır ve ilerleyen dönemlerde karaciğer yetmezliğine neden olabilmektedir.

Hepatit B tanısı

Hepatit B’nin tanısı serolojik ve immünolojik testler ile koyulur.

Hepatit B tedavisi

Hasta istirahat ettirilir ve şikâyetleri ortadan kaldırılmaya çalışılır. Karaciğerin zararını belirleyen miktarlarda azaltmak için kişiye diyet uygulaması önerilmektedir ve alkolden kesinlikle uzak durması söylenilmelidir.

Hepatit C

Hepatit C, kan yolu ve ağız salyaları ile geçen bir viral karaciğer hastalığıdır. Virüs kana girdikten sonra 5 ay içinde hastalığa neden olmaktadır ve bulaşma genellikle uyuşturucu bağımlılığıyla, cinsel yolla ve kan nakli ile olmaktadır.

Hepatit C’nin belirtileri

 • Sarılık
 • Ateş
 • Bulantı
 • Karın ağrısı
 • Halsizlik

 

Hepatit C’nin tedavisi

Tedavi belirtileri ortadan kaldırmaya yönelik ve bağışıklık sistemini desteklemeye yöneliktir. Ayrıca hasta sıkı takip altında olmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here