Ani Kardiyak Ölüm kalp rahatsızlığının ilk belirti verdiği andan bir saat içerisinde ölüm gerçekleşmesi halinde kullanılan terimdir.

Kalp durması nedir?

Ani kardiyak ölüm hastalık belirtilerinin başlamasından en çok bir saat sonra kalple ilgili bir bozukluk nedeniyle ölümü tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Çoğunlukla ölüm

ve belirtiler arasında çok az zaman vardır. Bu tür bir olaydan kurtulanlar genelde şuur kaybı öncesi bir çarpıntı veya göğüs ağrısı hissettiklerini söylerler.

ani kalp durması

Ani kalp durması nedenleri nelerdir?

Ani kardiyak ölümün nedeni çoğunlukla kalbi besleyen damarlara bağlı kalp krizidir. Ölüme genellikle atar damardaki tıkanmanın neden olduğu kalp ritim bozukluğu neden olur. Ventriküler fibrilasyon diye adlandırılan bu ritim bozukluğu anında kalp pompalama görevini yerine getiremez ve kan akımı kesilir. Dakikalar içinde elektroşok yapılarak kalp ritmi normale döndürülmez ise ölüm gerçekleşir.

Ani kardiyak ölüm riski nasıl azaltılabilir?

Ani kardiyak ölüm 35 yaş altı genç yetişkinlerde ve 40 yaş üstünde farklılıklar gösterir. 40 yaş üstünde ani ölüm sıklığı binde 1 dolayındadır. 35 yaş altı gençlerde ise bu oran yüz binde 5 olarak görülmektedir. 40 yaş üstünde risk faktörlerini “sigara, kolesterol yüksekliği, hipertansiyon, şeker hastalığı, stres, aile öyküsü” şeklinde sıralamak mümkündür. Genç yetişkinlerde ise risk faktörleri; “kalbin elektriksel ileti sistemi hastalıkları, kalp kası hastalıkları, doğuştan kalp damarı anomalileri” olmaktadır.

Kalp testi nedir?

Ani ölümlerin yarısından fazlası egzersiz sırasında gerçekleşmektedir. Kalp damar hastalıkların teşhisi için yapılan tetkikler, efor testleri riski azalmada etkilidir. Bu sayede bilinmeyen kalp rahatsızları belirlenmiş olur. EKG ile dahi kimi rahatsızlıkları belirlemek mümkündür. Ailesinde ani ölüm hikayesi olanların bu yönden tekkik olması faydalıdır. Kalp krizi riskini azaltan faktörler (sigara, kolestrol, tansiyon) ani kardiyak ölümde etkilidir.

Kalp krizi belirtileri yazımızı mutlaka okuyunuz.

Altta yer alan yorum alanından sorularınızı uzman doktorlarımıza sorabilirsiniz en kısa sürede cevaplanacaktır.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Kardiyoloji

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here