Ülkemizin her bölgesinde yetişen, yaz aylarında tazesinden kışın ise kurutulmuşundan faydalanabileceğimiz Beyaz Dut doğal bir antibiyotiktir. Beyaz dut içeriğindeki eşsiz etken maddelerle enfeksiyon ve hastalıklara karşı adete bir kalkan görevi yapar.

Beyaz Dutun içindeki “thiamin quercetin, valerik asit potasyum, rutin pelar gonidin, riboflavin petunidin, morusink vanon, isoquercetin sanggenon ve niacin p-cresol” maddeleri birer antiseptik ve antibiyotik.

Beyaz Dutun Yaralara Etkisi

Dut yaprağında bulunan bazı maddeler antibiyotik ve antiseptik özellik taşır. Ilık olarak yaralara kompres yapılan Dut yaprağı çayı, yaraların kapanmasına yardımcı olur. Bu çayın şeker hastalarının kapanmayan yaralarında dahi etkili olduğu bilinmektedir. Yaralarda olduğu gibi bu çay egzema yaraları üzerinde de etkilidir.

Kandaki iltihap CRP (Chemical Reaktif Protein) yi düşürüyor

Beyaz dut, vücuttaki enfeksiyonun göstergesi olan kandaki yüksek olan CRP (Chemical Reactive Protein) değerinin düşürülmesini sağlar. Bunu için yarım litre kaynayan suya bir avuç dolusu kurutulmuş beyaz dut atılır. 5-6 dakika bu şekilde kaynatılır. Süzülüp soğutulduktan sonra sabah- akşam içilir.

Egzama için Dut Kürü

Yarım litre kaynamakta olan suya yine bir avuç dut kurusu atılır. 5 dakika kaynadıktan sonra ocaktan indirilir. Ellerimizi sokabileceğimiz sıcaklığa inene kadar soğutulur. Bu çayın içerisine egzama bulunan el sokulur ve 10 dakika kadar tutulur. Bu uygulama haftada üç gün tekrarlanır. Uygulamanın egzama yaralarının tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir. Tarifler Anadolu’da Osmanlı’tan bu yana uygulanan geleneksel reçetelerdir.

Dutun Faydaları Nelerdir? Yazımızıda mutlaka okuyunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here