İrritabl bağırsak sendromu veya diğer adı ile spastik kolon: karın ağrısı, şişkinliğine ve büyük abdest sorunlarına yol açan bir hastalıktır.  Sindirim sistemi hastalıkları arasında en fazla es geçilen ve tedavisine başlanılmayan hastalıklar listesinde birinci sırada yer almaktadır. Çünkü hastalık iki dönemde görülür ve dönemlerin birisinde hiçbir belirti hissedilmez. Ayrıca irritabl bağırsak sendromu en zor tanı koyulan hastalıklarında başında gelir çünkü kişi doktora başvurduğunda yapılan kan, kolonoskopi, vb. testlerde de fark edilmez. Çünkü iltihaba neden olan bir hastalık değildir. Hastalığa organların garip davranışları ve görevlerini yerine getirmemesi neden olmaktadır. Bu yüzden fonksiyonel bir rahatsızlıktır.

İrritabl bağırsak sendromu tedavi edilmezse kansere dönüşür mü?

İrritabl bağırsak sendromu kesinlikle kansere neden olmaz çünkü iltihabi bir hastalık değil, fonksiyonel bir hastalıktır. Bundan dolayı da hastalığın diğer bir adı ‘spastik’ kolondur. Buradaki spastik kelimesi görevini yerine getirmeye ve anormal hareketler gerçekleştiren kalın bağırsağa atfedilmektedir.

İrritabl bağırsak sendromu dönemleri 

İrritabl bağırsak sendromunun iki dönemi vardır bunlar: Duraklama dönemi ve ateşlenme dönemidir.

  • Duraklama dönemi: Duraklama döneminde hastalığın hiçbir belirtisi çoğunlukla görülmemektedir. Sadece nadir olarak arada sırada kişi ishal veya kabızlık gibi dışkılama sorunlarıyla karşılaşmaktadır. Bu da zaten sağlıklı bir kişide de arada sırada görülebilen bir sorundur. İrritabl bağırsak sendromunun tedavisinde amaç ateşlenme dönemine girmiş hastalığı tekrardan duraklama dönemine geri döndürmektir. Böylece kişinin yaşam kalitesi tekrardan yükselecektir.
  • Ateşlenme dönemi: Ateşlenme döneminde irritabl bağırsak sendromunun bütün belirtileri görülmektedir. Kişi genellikle ağır ishaldir ve tuvaletten çıkamaz. Bu yüzden sürekli gergin ve sinirlidir. Vücudunun her yerinde sebepsiz ağrılar ile karşılaşır. Kişiler bu dönemde bolca yalnız kalma ihtiyacı duyarlar.

İrritabl bağırsak sendromu nasıl geçer?

Her şeyden önce doktora başvurulmalıdır. Evde bitkisel ilaçlarla tedavi denense bile İrritabl bağırsak sendromu evde bitkisel karışımlarla tedavi edilebilecek bir hastalık değildir. Bitkisel ilaçlar sadece destekleyici tedavi olarak kullanılmalıdır.

İrritabl bağırsak sendromu belirtileri

  • İshal veya kabız
  • Güçsüzlük
  • Vücutta genel ağrı
  • Göğüs ağrısı

İrritabl bağırsak sendromu nedenleri

  • Doğuştan gelen kalın bağırsak bozuklukları
  • Yiyecek alerjileri
  • Sigara
  • Adet dönemi

İrritabl bağırsak sendromu tedavisi

Hastalığın kesin tedavisi henüz bulunamamıştır. Ancak belirtileri ortadan kaldırmak ve hastanın yaşam kalitesini arttırmak için semptomatik tedavi uygulanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here