Hirschsprung hastalığı kalın bağırsaklarda olan hareketsizlik nedeniyle oluşan bir tıkanıklık durumudur. Kalıtsal bir hastalıktır ve bebeklik çağından itibaren görülmeye başlar. Normalde bir besin yediğimizde bağırsaklara geldiğinde bağırsaklar gevşeyip kasılarak besini ilerletir ve en son dışkı olarak atarlar. Bağırsakta gerçekleşen bu kasılıp gevşemeyi ‘gangliyon’ adlı sinir hücreleri yapar. Hirschsprung hastası kişiler de sebepsiz bir şekilde bağırsaklarının bazı bölümlerinde gangliyon sinir hücresi yoktur. Bu yoklukta gangliyon sinir hücresi olmayan bölgede kasılmayı engeller. Bu yüzden hareketsizlik oluşur ve besinler kasılma olmayan bağırsak bölümüne gelince tıkanmaya neden olurlar. Tıkanıklık sonucu da bağırsakta dışkı birikmeye başlar ve karınları şişer.

Hastalık genellikle hafif halde görülür. Ağır şeklinde görülen Hirschsprung bebek doğduktan sonra hemen fark edilir. Çünkü bebek hiç kaka yapamaz ve sürekli kusar. Hafif Hirschsprung halinde ise kişinin hasta olduğu genellikle yaşı üç dört oluncaya kadar anlaşılamaz çünkü belirtiler çok hafif görülmektedir ve genellikle kabız olarak sayılıp üstüne düşülmemektedir. Hirschsprung hastalığı erkeklerde kızlardan yaklaşık üç kat fazla görülür ve Down sendromu gibi hastalıklarla beraber görülme sıklığı oldukça fazladır.

Hirschsprung hastalığı tanısı

Tanı için çoğu zaman fizik muayene yeterli olmaktadır. Fakat tanıyı kesinleştirmek tıkanıklık olan bölgeyi belirlemek için doktorunuz sizden çeşitli kolonoskopi testleri isteyebilir.

Hirschsprung hastalığı nedeni

Hirschsprung hastalığının kesin bir nedeni yoktur. Sebebi genetik olarak sebepsiz anormalliklerdir. Yaşlıyken doğumun ve akraba evliliklerinin Hirschsprung hastalıklı çocuk doğma ihtimalini arttırdığı düşünülmektedir.

Hirschsprung hastalığı belirtileri

  • Kaka yapamama: Özellikle hastalığın ağır tipinde bebeklerde görülmektedir. Yeni doğmuş bebek bir türlü kaka yapamaz ve bundan dolayı kusmaya başlar. Bu yüzden sürekli ağlar ve huzursuzlanır.
  • Kabızlık: Kalın bağırsaktaki tıkanıklıktan dolayı görülen bir belirtidir. Her Hirschsprung hastasında kesinlikle görülen bir belirtidir. Kabızlığın sebebi kalın bağırsaktaki oluşan tıkanmadan dolayı yenilen besinlerin anüse ulaşamamasıdır.
  • Gelişme geriliği: Özellikle hafif tip Hirschsprung hastalığında görülen bir belirtilidir. Gelişme geriliğine kalın bağırsaktaki gangliyon eksiğinden dolayı özellikle kalın bağırsakta emilen besinlerin eksikliği neden olur.

Hirschsprung hastalığı tedavisi

Hirschsprung hastalığının tedavisi sadece cerrahi şekilde olmaktadır. Gangliyon hücresi olmayan bölümler cerrahi yollar ile çıkarılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here