Öncelikle purpura terimini açıklamak istiyorum.

Purpura, kılcal damar duvarlarından kan sızmasına bağlı olarak deri üzerinde oluşan kırmızı-mor renkli kanama odaklarına denir. HSP ise cilt ve diğer organlardaki kan damarı iltihabının bir çeşididir.

HSP,  tüm yaşlarda görülebilmesine karşın çocuklarda en sıktır. Erişkinlerde olduğunda hastalığın nüksetmesi ve organ tutulumu daha sık görülür

Erkek çocuklarda daha sık gelişirken, erişkinlerde kadın ve erkeklerde eşit oranda görülür.

Yakın dönemde nezle gibi üst solunum sistemi infeksiyonu hastalığın önemli ipuçlarından birisidir. Beklendiği gibi kış ve bahar aylarında genelde solunum infeksiyonlarının sık görülmesi nedeniyle HSP’nin de bu aylarda daha sık görüldüğü düşünülmektedir. Ancak HSP’nin kendisi bulaşıcı bir hastalık değildir.

HSP’nin başlıca belirti ve bulguları ise

38 dereceyi geçen ateş, halsizlik, yorgunluk

Sıklıkla bacak ve gövdede nadiren kollarda purpura dediğimiz cilt döküntüsü,

özellikle diz ve ayak bileğinde ağrı bazen şişlik eşlik edebilir.

Döküntüyü takiben bulantı, ara ara şiddetlenen karın ağrısı ve bazen dışkıda kan görülmesi mide barsak sistemi tutulumunun belirtileridir.

Belirtiler 4-6 hafta kadar sürebilir.

Belirtilerin sorgulanması, hekim muayenesi ve kan, idrar ve dışkı incelemesine göre tanı konulur. Böbrek iltihabına bağlı idrarda kan veya protein saptanabilir.

Henoch-Schonlein Purpurası Tedavisi

HSP tedavisi, hastaların hastalık şiddeti ve organ tutulumuna göre düzenlenmelidir. Bu noktada mide barsak sistemi ve böbrek tutulumu olup olmadığı çok önemlidir.

HSP genellikle kendisi düzelir. Ancak bazı durumlarda belirtilerin azaltılması ve komplikasyonların önlenmesi için belirli ilaçlar önerilebilir.

Hafif cilt ve eklem tutulumu ile seyreden hastalarda kortizon dışı iltihap önleyici ilaçlar ilk aşamada verilmektedir.

Cilt bulgularının fazla olması ve mide barsak tutulumunda düşük orta dozlarda kısa süreli kortizon verilebilir.

Ciddi böbrek tutulumu özellikle erişkin hastalarda sık görülür. Tedavisinde kortizonun yanı sıra immün sistemi baskılayıcı azatiopürin ve siklofosfamid gibi ilaçlar hastalığın şiddetine göre verilmektedir.

HSP’den korunma için belirli yöntemler yoktur. Hastaların yaklaşık yarısında hastalık tekrarlayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here