ABD’de “Journal of Pediatrics” dergisinde yayınlanan bir araştırma, her gün düzenli olarak gazlı içecek tüketen çocukların içine kapanıklık, saldırganlık ve dikkatsizlik gibi tepkiler verdiğini ortaya koydu.

Columbia Üniversitesi Mailman Halk Sağlığı Akademisi’nden Shakira Suglia, “ABD’de 20 farklı şehirde 3.000’den daha fazla çocuk ve ailelerin katılımıyla yapılan bu araştırmanın gazlı içecek gelmekte.” dedi.

Shakira Suglia araştırmanın sürdürüldüğü 2 aylık süreç içerisinde ebeveynlerinden çocuklarının günlük ne kadar gazlı içecek tüketimi yaptıklarını ve bu dönemde çocuklarının davranışlarıyla ilgili gözlemlerini not almalarını istediğini belirtti.

Araştırma sonunda yapılan değerlendirmeler çocukların %43’ünün günde ortalama 1 kutu, %4’ünün günde ortalama 4 kutu gazlı içecek tükettiğini gösterdi. Yapılan çalışma gazlı içecek tüketimi arttıkça çocukların davranışlarındaki bozukluklarında arttığı sonucunu ortaya çıkarttı.

Shakira Suglia gazlı içecekler içerisinde bulunan kafein ve şekerin küçük yaştaki çocuklarda obezite probleminin doğmasında da etkili olduğunun üzerinde durdu. Ailelere gazlı içecek tüketimi konusunda çocuklarına kısıtlama getirmeleri ve bu içeceklerinin tüketiminin çocuklar üzerindeki etkileri konusunda tüm dünya ülkelerinin bilinçlendirilmesi gerektiğini iletti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here