Enkoprezis veya genel adı ile kaka kaçırma, kakasını tutabilecek yaşa gelmiş bir çocuğun hala altına kaçırması veya uygun olmayan bir yere kakası yapması anlamına gelmektedir. Sağlıklı çocukların dört yaşına geldiklerinde kakalarını tutabileceği kabul edilmektedir. Fakat enkoprezis olan çocuklarda kaka tutma yaşı gittikçe uzamaktadır. Çocukların bazısı 7 yaşında bile altına kaçırmaktadır. Çocuklarda enkoprezis genellikle enürezis yani alt ıslatma ile birlikte görülmektedir. Fakat enürezis genellikle gece uyurken olmaktayken enkoprezis günün herhangi bir saati olabilmektedir.

TACİZ NEDEN OLABİLİR Mİ?

Evet, anal taciz enkoprezise neden olabilmektedir. Fakat taciz enkoprezisi genellikle ileri yaşlarda görülür ve ayırıcı tanısı kişinin daha önce tutabilirken şuan kakasını tutamamasıdır. Fakat taciz enkoprezisi en son düşünülmesi gereken durumdur çünkü çok nadirdir.

Taciz enkoprezisi ortaya çıkan çocuklarda genellikle enkoprezis yanında birçok garip davranışlar bulunur. Bunların yanında paralarının ellerinde alınması, yalnız kalmak istemek ve huzursuzluktur. Taciz enkoprezisi düşünülen kişilerde kesinlikle psikologdan da profesyonel yardım alınmalıdır. Bu şekilde gerçek ortaya çıkabilir yoksa çocuk inkâr eder.

PEKÇOK FARKLI SEBEBİ DE VAR

  • Yeterli tuvalet eğitimi almama: Enkoprezisin ana nedenidir. Özellikle yaşı geçmiş ama kakasını tutmayan çocuklarda görülen enkoprezisin en büyük nedenidir. Çünkü eğer çocuğa tuvalet eğitimi verilmezse anüs kaslarını kontrol edebilecek yaşa gelse de kakasını tutmayı gereksiz görür ve kakasını tutmaz.
  • Psikolojik bozukluklar: Çocuklarda görülen psikolojik sorunlar doğuştan gelebilmektedir veya sonradan: yetersiz ilgiden, aile içi kavgalardan veya şiddetten dolayı oluşabilmektedir. Bu tür enkopreziler de psikologlardan destek alınmalıdır. Çünkü gastrointestinal sistem uzmanlarının yapabilecekleri herhangi bir şey yoktur. Ayrıca çocuk depresyonlarının da enkoprezise neden olduğu bilinmektedir.
  • Anüste sfinkteri anormalliği: Anüsteki kakamızı tutmamızı sağlayan sfinkter kasları normalde üç buçuk yaşlarına gelindiğin de istemli olarak kontrol edebileceğimiz olgunluğa ulaşırlar. Anüs sfinkter kaslarında anormallik olan insanlarda, kaslar bir türlü yeterince olgunluğa ulaşamazlar. Bundan dolayı kişi kakasını tutamaz

ENKOPREZİS BELİRTİLERİ

  • Kakayı tutamama
  • Altını ıslatma
  • Utanma ve yalnızlık hissi
  • Özgüven azlığı

Tedavi çoğu zaman nedene yöneliktir. Eğer çocuk yeterince tuvalet eğitimimi almamışsa alması sağlanır. Anüs sfinkter kaslarında bir anormallik varsa gerekli tıbbi yollar ile düzeltilmeye çalışır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here