Çölyak hastalığı bağırsaklarda yediğimiz besinleri emen ve sindiren villus hücrelerinin ölümüne ve zarar görülmesine yol açan bir sindirim sistemi hastalığıdır. Eğer tedavi edilmezse genel ince bağırsak ölümüne dahi yol açabilmektedir. Sindirim sistemi hastalıkları arasında en fazla yanlış tanılan koyulan hastalıktır. Çünkü yüzlerce belirtisi vardır ve her kişide farklı belirtilere neden olmaktadır. Çölyak hastalığı hakkında bilgi halen toplanmaktadır ve kesin tedavisi araştırılmaktadır. Çölyak hastaları hayatlarına devam etmek istiyorlarsa kesinlikle çölyak diyeti yapmak zorundadırlar.

Çölyak hastalığı neden yanlış ve geç tanı koyulan hastalıkların başında gelir?

Çölyak hastalığnın tanısının geç koyulmasında ana etken genellikle çocukluk ve ergenlik çağında belirti görülmemesidir. Yanlış tanı koyulmasının sebebi ise çölyak hastalığının ayırıcı bir belirtisi olmamasıdır. Görülen belirtiler çoğu sindirim hastalığında görülen belirtilerle aynı özellikler taşır. Hastalık anca ilerlediğinde belirtilere çölyakın yol açtığı anlaşılmaktadır.

Çölyak hastalığı neden olur?

Çölyak hastalığı genel olarak hayat boyu süren bir glüten alerjisi olarak tanımlanabilmektedir. Hastlaığa glüten içeren: buğday, arpa, çavdar ve tulaf gibi gıdalar gerekir.

Çölyak hastalığı nasıl ortaya çıkar?

Çölyak hastalığı kalıtım ile ortaya çıkan ailesel bir hastalıktır. Hastalık en başında doğumdan itibaren görülebildiği gibi bazen hastalığı geçirilmiş ameliyatlar, sindirim sistemi enfeksiyonları, hamilelik ve psikolojik bozukluklar gibi şeyler tetikleyebilir ve ortaya çıkmasına neden olur.

Çölyak hastalığı ölümcül müdür?

Hayır, hastalık eğer zamanında fark edilir ve glüten tüketiminin önüne geçilirse hastalık asla ölüme neden olamaz. Fakat gluten alımının önüne geçilemezse ve ince bağırsak tedavi edilemeyecek derece de yaralanmışsa ani ölümler görülebilir.

Çölyak hastalığı bulaşıcı mıdır?

Hayır, kesinlikle değildir. Fakat hastalık henüz görülmemiş bir kişi de çeşitli viral hastalıklar tetikleyebilir.

Çölyak hastalığının belirtileri

Erken dönemde en çok görülen belirti glüten tüketiminin ardından ağızda oluşan ve iyileşmeyen yaralardır. Erken dönemde ayrıca çocuklarda geç büyüme, kusma ve iştahsızlık görülebilir. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde glüten alımlarından sonra ince bağırsakta kanama görülebilir. Bu da dışkı da kan görülmesi olarak fark edilir.

Çölyak hastalığının tedavisi

Gluten alerjisini ortadan kaldıran bir tedavi henüz bulunamamıştır. Hasta kişiler uzman bir doktor tarafından verilmiş glüten diyetini uygulamak zorundadırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here