Korku 3-6 yaş arasındaki çocuklarda duygusal gelişime bağlı olarak ortaya çıkan ve çoğu çocuğun dengesini bozmadan rahatlıkla atlattığı durumlardır. Kabus görme, karanlıktan, hayvanlardan, sakatlıktan korkma davranışlarının şiddeti, süresi ve çocuğun genel durumu değerlendirilmelidir. Kabuslar ya da hafif saplantılar uzun süredir devam edip sonra yavaş yavaş kendiliğinden kaybolur. Ancak bazı çocuklarda durum daha karmaşık ve sarsıcı olabilir. Çok sık görülen kabuslar, aşırı korkular, anne ya da babaya fazla bağlı ama diğer ebeveyninden korkuyor ya da onunla inatlaşıyorsa, eliyle sürekli cinsel organını tutuyorsa uzmandan yardım almak gerekebilir.

Çocuklardaki korkuların sebepleri nelerdir?

3 yaşlarında bir çocuk cinselliği keşfetmeye, bebeklerin nerden geldiğini merak etmeye,  karşılaştığı her şeyin anlamını öğrenmeye çaba göstermeye başlar. Kimi zaman mantığı ile anlamlandıramadığı şeyleri geniş hayal gücü ile kurgulamaya çalışır. Anlamlandıramadıkları şeyler onların kaygılanmasına sebep olabilir.

Çocuklar için okunan masalların içerisinde yer alan canavarlar, devler, cinler, periler vs. bir çocuk için fazla gelebilir. Geniş hayal güçleriyle birleşince ise korkular baş gösterebilir.  Çocuklara okunacak kitaplar seçilirken onun seviyesine uygun kitaplar seçilmelidir.

Televizyonda izlediği bir program, yaşına uygun olmayan bir çizgi film bile korkmasına sebep olabilir. Şiddet içeren bir çizgi film vs.

Büyüklerin konuşmalarının içinde geçen mecazlar, soyut kavramlar ve yetişkinler için sıradan gelen pek çok şey çocuklar için olağanüstü olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here