Bir insanın normal bir zamanda vücut ısısı ortalama 37°C’dir. Çocuğu ‘Ateşli’ olarak kabul edebilmemiz için vücut sıcaklığının makattan 38°C üzerinde, kulaktan 37,8°C, koltuk altından 37,2°C üzerindeki ölçülmesi gerekmektedir.

Ateş, vücudun mikroplarla savaşmasının bir yoludur. Vücut ısısı yükselerek mikroplarla mücadele eder. Ateş, bir hastalık olarak değil hastalığın belirtilerinden biri olarak kabul edilmelidir. Bu sebeple ateşi engellemek ya da baskılamak hastalığın kendisini ortadan kaldırmayacağı gibi hastalığın süresini de uzatacaktır.  İyi takip edilir ve doğru yorumlanırsa ateş bize hastalık hakkında pek çok bilgi verir. Bazı durumlarda ateş kendini gösterdiğinde birkaç gün beklenir ve hastalığın seyri izlenir.  Henüz ortaya çıkmamış olan diğer belirtiler kendini göstermeden sadece ateş çıktı diye doktora gitmek ya da ilaca sarılmak yanlış tedaviler uygulamaya sebep olabilir. Subfebril ateş, sürekli ateş, aralıklı ateş, tekrarlayıcı ateş, düzensiz ateş, tüberküloz ateşi, grip ateşi, zatürre ateşi gibi türleri vardır. Çocuğunuzun ateşinin hangi tip olduğunu doktorunuzun tespit edebilmesi için ateşin seyrini iyi anlatmanız gerekir.

Çocuklarda Ateşlenme
Çocuklarda Ateşlenme

Ateş düşürücü ile hemen müdahale etmek bu süreci ve seyri etkileyebilir.

Peki, neler yapılabilir?

Çocuğunuz kasılmaya ve titremeye eğilimli değilse 39 C’ye kadar ateş herhangi bir şey yapmaya gerek yoktur.

Ne zaman doktoru aramak lazım?

Çocukta ateşle birlikte sürekli ağlama, huzursuzluk, gün boyunca uyuklama hali, bilinç bulanıklığı ve sayıklama, vücutta kızarıklık varsa; daha önceden havale geçirmişse, vakit kaybetmeden doktoru aranmalı.

6 aydan küçük bir bebekte ateş söz konusu olduğunda ise derhal doktoruna haber verilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here