1. Damak zevkinin oluşmasını sağlayın:
    Sofralarınızı gıda çeşitliliği yönünden zengin tutmaya çalışın. Her tadı, her lezzeti sunmaya çalışın. Bol bol yeşillik olsun sofralarınızda. Başlarda yemese de zamanla sofranıza alışacak ve bu alışkanlık belki de tüm yaşamına tesir edecektir.
  2. Önce sebzeler:
    Özellikle bisküvi, pekmez ve bal ile hazırlanan tatlı lezzetler ve bulamaçlara alışan çocuklar, tercihlerini yüksek kalorili ve baskın tatlardan yana kullanacaklardır. Sebzeler daha yavan ve tatsız gelecektir. Önce sebzelerle başlayın gıdalarla tanıştırmaya. Meyve, bal, pekmez gibi tatlı gıdaları sevmeleri çok daha kolay olacaktır.

Sınırlı seçenek ve seçim hakkı:

Sofranızı mümkün olduğunca çeşitlendirmeye çalışın. Örneğin çorba, pilav, ana yemek, salata, yoğurt varsa elbette ki sadece pilav yemek istemesi kabul edilebilir bir tercih olmayacaktır. Çorbayı atlayarak doğrudan ana yemeğe geçmesine izin verebilirsiniz. Salata yerine yoğurt yiyebilir.   Çeşitlerin arasından hangilerini yiyeceğine kendisi karar verebilir. Ancak bu tercihler sınırsız olamamalı. Ya da menünün dışına taşmamalı. Ona seçim hakkı tanımaktan kastedilen sofrada pilav varken “Ben makarna istiyorum.” diyen çocuğa gidip bir koşu makarna pişirmek değildir.

Peşinden Koşmayın:

Bunun için en iyisi acıktığında yemesini sağlamaktır. Yemek zamanlarını acıkma düzenine göre oluşturmak yemek savaşlarını ortadan kaldıracaktır. İstediği zaman yemek yesin ama masadan kalkıp giderse tekrar tekrar sofraya oturmasına göz yummayın. Oyun çağı çocuklarının oyundan ayrılmak istememesi normaldir. Çok sevdiği birkaç oyuncağını yanına almasına müsaade edebilirsiniz.

Yemek vaktini kendisinin bitirmesine izin verin

“Doydum.” Kelimesi yeterli gelmeli. Doydum diyen çocuğa ısrarda bulunulmamalı. Ancak doydum dedikten sonra yeniden sofraya gelmesine ve bunu oyuna çevirmesine de izin verilmemeli.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here