Eskiden bilinen ismiyle manik depresyon veya manik atak, mani ve depresyonun beraber görüldüğü bipolar bozukluk hastalığıdır. Bipolar bozukluk garip ve riskli davranışlara yol açarak kişinin sosyal yaşamına ve iş hayatını tehdit eden hatta ve hatta tedavi edilmezse hastanın intihar etmesine bile neden olabilen bir ruhsal rahatsızlıktır. Bipolar bozukluk, maniden(aşırı abartılı depresyon hareketleri) klasik depresyona kadar uzanabilen bir ruh halidir. Mani geçiren kişilere ‘manik’ denir. Manik kişiler aşırı fazla hareketli, sürekli enerjik, kafaya takmayan, dediğinden eksik kalmayan bir dönemden geçerler. Manik kişilerde mani geçirirken sürekli birşeyler alma isteği ve seks yapma isteği de oluşabilir. Sonra mani dönemi bittiğinde, mani dönemine tamamen zıt bir depresyon hali başlar. Bu dönemde hastalar, içine kapanık, tuzağa düşmüş, aşırı gergin ve öfke hissederler. Bu değişik ruh halleri insanın kafasını karıştırdığından, tanıyı koymakta da zorluk çıkarmaktadır. Çünkü çoğu insanda mani ve depresyon genellikle bir iki hafta görülüp geçen bir ruh halidir. Bipolar bozuklukta ise ikisi birlikte görülür ve görülme süreleri de sürekli değişir.

Bipolar bozukluğun nedenleri

Bipolar bozukluğun kesin olarak nedeni henüz saptanamamıştır. Fakat ilaç bağımlılığı ve özellikle nörolojik ilaçların bipolar bozukluğa neden olabildiği düşünülmektedir. Ayrıca düzensiz yaşam, aşırı yorulma, sosyal şartların ve genetik yatkınlığın da bipolar bozukluğa neden olduğu düşünülmektedir. Ailesinde bipolar bozukluk hastası olan bir kişinin kendisinin de bipolar bozukluk hastası olması, düzgün bir aileye sahip olan bir kişiye göre %50 artar.

Bipolar bozukluğunun belirtileri

  • Mani: Mani, duyguların bir dönem içerisinde taşması anlamına gelmektedir. Maninin belirtileri her insanda farklı olmakla birlikte genellikle ortak belirti kişiler kendilerini aşırı iyi hissederler. Çok yaratıcıdırlar, hareketlidirler, enerjileri bitmez.
  • Depresyon: Genellikle bipolar bozukluğun başında görülmez. Yoğun maninin ardından kesinlikle görülmektedir. Depresyonda maninin tam tersi belirtiler görülmektedir. Hastalar hayal kırıklığı içindedirler, hiçbir şey yapmak istemezler. Yalnız kalmak isterler ve yaşamdan zevk almamaya başlarlar. Her şey onlar için sıkıcı gelmektedir.

Bipolar bozukluğun tedavisi

Bipolar bozukluk önemli bir hastalık olduğu için hastalığın dönemine göre farklı ilaçlar kullanılmaktadır. Manide iken duygu durum dengeleyici benzodiazepin türevi ilaçlar, depresyon halindeyken antidepresanlar ve eğer halüsinasyon vb. belirtiler de var ise antipsikotik ilaçlarda kullanılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here