Dünya Sağlık Örgütü sık sık uyarıyor. Önlem alınmazsa yakın bir gelecekte tüm dünyayı çok büyük bir tehlike bekliyor: Antibiyotik direnci

Antibiyotikler bakterileri öldürmek için kullanılan ilaçlardır. Ancak ne yazık ki bunu yaparken yararlı zararlı diye ayırt etmeksizin tüm bakterileri öldürürler. Virüslere bağlı enfeksiyonları antibiyotikle tedavi edemeyiz.  Sadece bakteriyel enfeksiyonların tedavisi için kullanılabilir.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının % 85’ e yakını virüslerden kaynaklıdır ancak ne var ki bu hastalıkların 4’te 3’ünde antibiyotik tedavisi uygulanıyor.

Peki, hangi hastalıklara virüsler, hangilerine bakteriler sebep olur?

Virüslerin sebep olduğu hastalıklar:

Grip, nezle, kızamık, kızamıkçık, AIDS, çocuk felci, çiçek hastalığı, suçiçeği hepatit, kabakulak, kızıl, şap gibi hastalıklardır.

Bakterilerin sebep olduğu hastalıklar ise:

Verem, kolera, zatürree, tifo, veba, tetanos, difteri, cüzam, tüberküloz, bel soğukluğu, frengi dizanteri, idrar yolu iltihabı, tifüs, şarbon, ülser.

Gereksiz antibiyotik kullanımı, dirençli mikroorganizmaların vücut florasına hakim olmasına sebebiyet vererek basit bir enfeksiyonu bile ölümcül hale getirebilir.

Gereksiz antibiyotik kullanımı antibiyotiklerin etkisini yitirmesine sebep olduğu için antibiyotik kullanımını gerektiren daha ciddi durumlarda (yoğun bakım, organ nakli, kanser kemoterapisi, yeni doğan bebeklerin bakımı veya kalça ya da diz protezi ameliyatı ) etkisini yitirmesi gibi çok ciddi bir tehditle karşı karşıya kalınacaktır.

Ancak ne olursa olsun antibiyotik tedavisine başlandığında en az 7- 10 gün kullanılmaya devam edilmelidir. Hasta kendini iyi hissettiğinde tedaviyi yarım bırakmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here