Alerjik nezle, burun sümük dokusunun alerjik nedenler ile iltihaplanmasıdır. Türkiye’de en sık görülen alerjik hastalarından başında gelir. Genellikle her yaş insanda görülmekle birlikte, çocuklarda alerjik nezle daha fazla görülür. Alerjik nezle çoğu zaman astım ile birlikte görülen, ölüme sebep olmayan fakat hastanın yaşamdan zevk almasını fazla miktarda azaltan bir rahatsızlıktır. Alerjik nezle, geniz akıntısı, burun kaşıntısı ve hapşırma gibi rahatsızlıkların sürekli görülmesi ile karakterize bir durumdur.

Alerjik nezlenin nedenleri

Alerjik nezlenin nedeni olarak kalıtımsal sebepler gösterilebilir. Çünkü anne babasından birisinin alerjik nezle hastası olan çocukların da alerjik nezle olma ihtimali oldukça fazladır. Ayrıca son senelerde iyice şehir içlerine giren fabrika ve sanayi merkezlerinin de alerjik nezleye neden olduğu bilinen etkenlerden biridir.

  • Kalıtımsal faktörler: Alerjik nezleye en fazla neden olan etkenlerden biridir. Bunun sebebi ailesinde alerjik nezle hastası olan birinin büyük olasılıkla burun sümük dokusunda aynı dezavantajlara sahip olmasıdır. Bu dezavantajlar; aşırı duyarlılık ve maddele karşı sebepsiz aşırı reaksiyondur.
  • Üst solunum yolu hastalıkları: Özellikle rhinovirüs ve inflüenzanın neden olduğu üst solunum yolu hastalıkları çoğu zaman burun sümük dokusuna da bulaşır. Bu bulaşma da sümükdokunun daha fazla hassas olmasına neden olur. Buda alerjik nezleyi azdırır.
  • İklim faktörleri: Alerjik nezle düşük ısı ve nem oranının az olduğu yerlerde daha fazla görülür. Bunun sebebi düşük ısı ve çok az nemli havanın burundan geçerken duyarlılığı arttırmasıdır.
  • Diğer nedenler: Doğuştan düşük vücut direnci, çeşitli meslekler, kemoterapi, aşırı fiziksel aktivite.

Alerjik nezle kaç günde iyileşir?

Alerjik nezle genellikle mevsimler arasında görülür bazen ise nöbetler şeklinde görülmektedir. Belirtiler bazı durumlarda azalırken, bazen de atak şeklinde yeniden ortaya çıkar. Bu yüzden alerjik nezlenin ortalama bir iyileşme süresi yoktur.

Alerjik nezle de nefes darlığı görülür mü?

Tek başına Alerjik nezle geçiren kişiler de nefes darlığı görülmez. Fakat eğer hastalık, astım ile birlikte görülüyorsa nefes darlığı kaçınılmazdır.

Alerjik nezle belirtileri

  • Hapşırma: Alerjik nezlenin en göze batan belirtisidir. Göze batmasının sebebi, diğer nezle çeşitlerinde bu derece fazla hapşırma görülmemesidir. Hastalar neredeyse bir dakika içinde on defadan fazla hapşırmaktadırlar. Hapşırmalarının sebebi sümük dokudaki aşırı hassasiyettir. Aşır ı hassasiyetten dolayı burundan nefes aldığımızda hava bile insanı huylandırır ve hapşırmasına neden olur.
  • Burunda kaşıntı: Alerjik nezleye özgü belirtilerden biridir. Çünkü normal nezlelerde burun genellikle kaşınmaz. Kaşınmamasının sebebi sürekli sümkürmekten dolayı oluşan yaralardır. Hastalar burunları dokunduklarında acıdığı için dokunmak istemezler. Fakat alerjik nezle de burun içi ve ucu hassasiyet dolayısıyla sürekli kaşınmaktadır. Bu kaşınan yerler zamanla tahriş olur ve kabuklaşır. Kabuklu iken de kaşındığında burun derisi kanar ve hastalığın nüksetme ihtimali artar. Bu yüzden hastalar mümkün olduğu miktarda burunlarına kaşındıklarında dokunmamalı veya tahriş edecek kadar sert kaşımamalıdırlar.
  • Burun akıntısı: Alerjik nezle de burun akıntısı veya diğer adıyla geniz akıntısı, su renginde, sulu ve çok fazladır. Bu yüzden hastalar yanlarında bolca peçete ile gezerler fakat peçeteler de fazla kullanımda burun derisi ve dudak üstünde tahrişe neden olmaktadır. Bu tahrişe engel olmak için hastalar non-alerjenik ıslak mendiller kullanırsalar istenmeyen yaralardan ve dudak üstündeki kırmızı yaralardan kurtulmuş olurlar.

Alerjik nezle tedavisi

Alerjenik nezlenin tedavisi genellikle nedene yönelik olur. Hastalar düzenli bir şekilde anti histaminik (alerji ilaçları) ilaçlar alırlar. Ayrıca hastalık nüksettiğinde alerjenlerden uzak durması gerektiği belirtilir ve koruyucu tedavi uygulanır. Ayrıca iltihap kapmış vakalarda antibiyotikler kullanılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here