Ağız içi yaraları toplumun %15 – %20’si tarafından görülen bir hastalık türüdür. Daha çok kadınlarda ağız içi yaraları oluşumu olduğu gözlemlenmiştir. Ağız içi yaraların neden oluştuğu konusuna verilebilecek net bir cevap bulunmamakla birlikte sadece olasılıklar üzerinden gidilebilir. Zira yapılan araştırmalar dahi ağız içi yaraların kesin bir nedenini bulamamıştır.

Halk dilinde AFT olarak da bilinen ağız içi yaraları genellikle insanların stresli olduğu dönemlerde meydana gelmektedir. Eğer sürekli düşündüğünüz ve zihinsel açıdan sizi rahatsız edici bir durum var ise bundan kurtulmaya çalışmalısınız. Aksi takdirde ağızınızın bir bölümünde veya birden fazla bölümünde bu tarz yaralar ile uğraşmak zorunda kalırsınız.

Ağız içi yaraların meydana gelmesinin bir sebebi de damakların oldukça hassas olmasıdır. Eğer yeterli vitamin ile beslenmiyorsanız dudaklarınız eski kuvvetini yitirecektir. Ağız içi yaralar ile uçuk birbirine karıştırılmamalıdır. Zira ağız içi yaraların bulaşıcı özelliği yoktur. Ağız içerisinde meydana geldiğinden dolayı sadece ilgili kişiyle alakalı bir durumdur. Uçuk ise ağız dışı meydana geldiği için bulaşıcı bir hastalık olup öpüşmelerde karşı cinse geçmesi muhtemeldir.

Ağız içi yaralardan korunmak istiyorsanız bakımı iyi yaparak kendinizi zihinsel açıdan gelişen olaylara karşı dayanıklı tutmalısınız. Ağız içi yaralar virüsten meydana gelmediğinden dolayı hastalığın oluşması ve hastalığın giderilmesi sizin elinizdedir. Dikkatli olduğunuz ve kendinize baktığınız ölçüde bu hastalıktan korunabilirsiniz. Ağız içi yaraların uzun soluklu olmayıp geçici bir hastalık türü olduğunu da vurgulamamızda fayda var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here