ABD’nin “Illinois” eyaletinde 18 yaş altı kişilerin solaryuma girmeleri ve elektronik sigara kullanmalarına yasak getirildi.

Illinois valisi Pat Quinn’in genç vatandaşlarının sağlığını korumaya yönelik yasağa göre 18 yaşın altındaki kişiler ailelerinin izni olmuş olsa dahi solaryuma giremeyecek ve elektronik sigara kullanamayacaklar.

Dünya çağında artan kanser vakalarına önlem olabilmek adına hazırlanan yasa Amerikan Kanser Derneği ve Amerikan Tıp Derneği’nin desteği ile kabul edildi.

Pat Quinn yaptığı açıklamada, “Gençlerin önünde uzun bir hayat var. Biz onların sağlıklı bir şekilde yetişmelerini sağlamak istiyoruz.” diye belirtti.

Yakın zamanda yapılan araştırmalar genç yaşlarda solaryuma girilmesinin cilt kanseri vakalarında %75’lik bir artışa neden olduğunu ortaya çıkarttı. göre erken yaşlarda solaryum kullanımı, cilt kanserini yüzde 75 oranında arttırıyor. Son 40 yılda, genç kadınların cilt kanseri olma oranı ise %800 arttı.

ELEKTRONİK SİGARA DA YASAKLANDI

Vali Quinn’in imzaladığı yasaya göre 18 yaşında altındaki kişiler elektronik sigara da kullanamayacaklar. Elektronik sigaralar her ne kadar tütün içermese de içeriğinde bulunan nikotin sebebiyle bağımlılık yapabilmektedir. Kullanımı özellikle Avrupa ülkelerinde her geçen yıl artmaktadır.

Yasa, 1 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe girecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here