Aşağıda yer alan gebelik hesaplama aracımıza son adet tarihinizin ilk gününü girerek kaç haftalık hamileyim sorusuna gebelik haftası hesaplama işlemini yaparak yanıt bulabilirsiniz. Gebelik hesaplama yapmanın yanı sıra, bebeğinizin doğum tarihini, burcunu, ne zaman ilk kalp atışını duyacağınızı, ne zaman bebeğinizin ilk hareketini duyacağınız gibi bir çok bilgiye ulaşacaksınız.

Lütfen Son Adet Döneminizin İlk Gününü Giriniz.

Gebelik hesaplama anne adayı olan kadınlar için büyük önem taşımaktadır. Çünkü gebelik hafta hafta gebelik şeklinde takip edilmekte ve anne ile bebeği haftalık gebelik takip sistemine göre kontrol altında tutulmaktadır. Gebelik hesaplama işlemi son görülen adet (SAT) düzeninin ilk günü baz alınarak yapılmaktadır. Kaç haftalık hamileyim sorusunun cevabı aslında görülen son adetin ilk günüdür.

Gebelik hesaplama işlemi esnasında dikkat edilecek önemli konu, görülen son adet tarihidir. Görülen son adetin ilk günü gebeliğin başlangıcı olarak bütün dünyada kabul edilmektedir.

Kadınların bazılarında yumurtlama düzensizlikleri olduğundan, adet döngülerinde tutarsızlıklar olabilmektedir. Bu gibi durumlarda gebelik haftası hesaplama işlemi kadın doğum uzmanı tarafından ultrason ile gebelik kesesini ve ardından görebiliyorsa bebeği görüp CRL (baş popo) mesafesini ölçerek kaç haftalık hamileyim sorusuna net cevap verebilir.

gebelik hesaplama

Planlı veya plansız olan gebeliklerde, kadınlar adet gecikmesi yaşadıklarında ilk olarak hamile miyim? Sorusu gelmektedir. Daha sonra bütün eczanelerden temin edilebilen Beta HCG adlı hormonu idrarda ölçen gebelik testlerinden alınabilir ve test yapılabilir. İdrarda gebelik testlerinin doğruluk payları yüksek olsa da, kesin sonuç için kanda Beta HCG hormonu seviyesine bakılarak net ve kesin sonuca ulaşılabilir.

Kanda yapılan Beta HCG hormonu yeterince yükselmiş ve gebelik oluşmuşsa, hemen bir kadın doğum uzmanına başvurarak gebelikte ilk muayeneye gidilmeli ve ultrason ile bakılarak gebelik hesaplama işlemi yapılsın ve gebelik takip programı çizilerek uygulanmaya başlansın. Gebelik haftası 6-7 haftalıktan daha azsa vajinal ultrason ile gebelik kesesi ve bebeği görmek mümkün olur, 6-7 haftalıktan fazlaysa karından ultrasonografi ile kontrol yapılabilir. Bebeğin kalp atışları 5 ile 7. Haftalar arasında rahatlıkla duyulmaktadır.

Negele Tekniği İle Tahmini Doğum Tarihi Hesaplama

Bebeğin tahmini doğum tarihini hesaplama negele yöntemi ile yapılmaktadır. Anne adayları bu yöntemi kullanarak bebeklerini ne zaman kucaklarına alacaklarını hesaplayabilirler. Bu yöntem şu şekilde işlemektedir;  son görülen adet kanamasının ilk gününe 7 ekleyin ve çıkan sonuçtan da 3 ay geriye gidilmekte.

Negele yöntemini bir örnek göstererek daha açıklayıcı hale getirmek gerekirse. Örneğin son adet tarihinizin ilk günü 15 kasım olsun 15+7 = 22 yapacaktır yani 22 kasım bu tarihten 3 ay geri giderseniz 22 ağustos bebeğinizin doğum tarihi olacaktır.

Gebelikte Hangi Hafta Hangi Aya Gelir?

1 aylık gebelik = 4-5 haftalık gebelik

2 aylık gebelik = 8-9 haftalık 2. Ayın sonudur

3. ayın sonu = 12-13 haftalarda

4. ayın sonu = 20-21 haftalarda

6. ayın sonu = 24-25 haftalarda

7. ayın sonu = 28-29 haftalarda

8. ayın sonu = 32-33 haftalarda

36. hata tamamlandığındaysa 9. Ay tamamlanmıştır ve son 4 haftalık sürece girilmiştir. Aslında burada gebelik 9 ay değil 10 aylık bir periyotmuş gibi bir ifade ortaya çıkıyor. Gebelik toplamda 40 hafta ve 280 günlük bir süreçtir. Çoğu anne adayları gebeliklerinin 38. Haftasında bebeklerini kucaklarına almaktadırlar.

gebelik hesaplama ve yapılan testler

Gebelikte Hangi Haftada Hangi Testler Yapılmaktadır?

Sizi şimdiden tebrik etmek isteriz artık bir anne adayısınız ve yaklaşık 40 hafta 280 gün sürecek mucizevi bir yola çıktınız.

Gebeliğin ilk muayenesine gebelik haftası hesaplama, kan uyuşmazlığı testi, tam kan sayım testi, diyabet testi, tansiyon gibi bir çok rahatsızlığınız var mı diye kontrol edilecektir. Gebeliğe olumsuz yönde etki edebilecek her nokta araştırılıp gebelik takibi için en uygun program çıkartılacak ve haftalık olarak gebeliğiniz takip edilecek.

İkili Tarama Testi

Gebeliğin 11 ile 14. Haftaları arasında yapılmaktadır. Bebeğin ense kalınlığı ölçülür. Anne ve bebek sağlığı yönünden önemli bir testtir.

Üçlü Tarama Testi ve Dörtlü Test

Üçlü tarama testi veya dörtlü tarama testleri gebeliğin 16-20. Haftalarında uygulanmaktadır. Yapılan testlerin sonucu riskli çıktığı taktirde amniyosentez ile tanı tamamlanacaktır.

Şeker Yükleme Testi

Halk arasında şekerli su testi olarak geçen, şeker yükleme testi gebeliğin 24 ile 28. Haftaları arasında gerçekleşektedir.

Gebelik boyunca yapılan anne ve bebeğin sağlığı yönünden önem teşkil eden testleri aksatmamanızı öneririz ve doktor kontrollerinizi düzenli şekilde yapmanız ve aklınıza ne türlü soru takılırsa takılsın doktorunuza sormanızı tavsiye ederiz. Gebelik hesaplama ile kaç haftalık hamileyim sorunuza otomatik programımız cevap verecektir.

Hamilelik belirtileri yazımızı okudunuz mu?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here