Folikülit ( Kıl Kökü İltihabı) nedir? Kıl Kökü İltihabı Tedavisi, Nedenleri

0
4

Kıl köklerinin bakteriyel enfeksiyonlarına folikülit denir.  

NEDENİ VE BELİRTİLER:

Kıl kökü iltihabı olarak da bilinen folikülit, yaygın olarak deride de yoğun olarak bulanan ‘staphylococcos auerus’ isimli bakterinin neden olduğu bir hastalıktır. Özellikle boyun, kasık veya genital bölgeler daha hassastır ve bu bölgelerde daha sıklıkla meydana gelir. 

Kıl Kökü İltihabı (Folikülit) neden olur?

Deride bulunan bakteriler bazen çeşitli nedenlerle kıl köklerini etkileyerek enfeksiyonuna yol açar. Bağışıklık sisteminin bozulması, bilinçsiz ilaç ve antibiyotik kullanımı, metabolik hastalıklar, karaciğer ile bağırsak hastalıkları enfeksiyonu tetikleyebilir.

Folikülite havuz, jakuzi, aşırı nemli ortamlar ve kıl kökü iltihabı olan biriyle yakın temas da neden olabilmektedir. Mantar ve virüsler de kıl kökü iltihabına yol açabilir. Nitekim çocuklarda daha çok mantarlar folikülite neden olur. Her yaşta ve kıl olan her bölgede görülebilir.

Tedavi edilmemesi saç ve sakalların dökülmesine yol açabilir. Enfeksiyon o bölgede kabarıklığa, kızarıklığa ve kaşıntıya neden olur. Kaşımak, hastalığı diğer bölgelere de taşıyabilir.

Sivilce ile beraber derinin kaşıntılı olması ve döküntü meydana gelmesi ya da bir kıl kökü yakınında gelişen irinli kesecikler en yaygın belirtilerdir.  

Folilülit Tedavisi

Genellikle fizik muayene ile teşhis konur. Folikülit iz bırakmadan kendiliğinden de geçebilir. Ancak lezyonların temiz tutulması çok önemlidir. İltihabın neden oluştuğunun (bakteri, mantar, virüs) belirlenmesi tedavi şeklini de belirler. Kıl Kökü İltihabı, Kıl Dibi İltihabı şeklinde de isimlendirilen Folikülitin tedavide hastalığın şiddetine göre oral ya da topikal antibiyotikler kullanılır.  

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Cildiye  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here