Folik Asit

Doğumsal kusurların meydana gelmesini önleyen, erken yaşlanmayı geciktiren, kalp krizi oluşmasını engellerken psikolojik sorunları iyileştirme özelliğine sahip olan B9 vitamini daha çok “folik asit” olarak bilinir.

DNA sentezinde görev yapan ve vücut tarafından üretilmediği için besin ya da takviyeler yoluyla vücuda alınması gereken B9 vitamini önemli metabolik süreçlerde rol alan B vitamin kompleksine dahil olan bir vitamin türüdür.

Eksikliği halinde megaloblastik anemi, kilo kaybı, halsizlik, yorgunluk, agresiflik, bağışıklık sisteminde zayıflama vb. şikayetlere neden olan B9 vitamini ihtiyacı; ıspanak, ciğer, börülce, brokoli, kuşkonmaz, Brüksel lahanası, avokado, portakal ve marul gibi B9 vitamini içeren besinler tüketilerek karşılanabilir.

Folik Asit Nedir?

B9 vitamini yani Folik asit; DNA sentezinin yapılmasında, yeni hücre oluşumunda, merkezi sinir ve bağışıklık sistemlerininfonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yapmasında görev alan; diğer B vitamini çeşitleri gibi suda çözünebilen ve eksikliği halinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen bir vitamin çeşididir.

Yapılan bilimsel araştırmalar B9 vitamini içeren gıdaların dengeli bir şekilde tüketilmesi halinde beyin, rahim, göğüs ve kolun gibi kanser türlerinin oluşumunun, kalp krizinin, doğumsal anomalilerin, kansızlığın ve bilişsel kayıpların önlenebileceğini ortaya çıkarmıştır.

Folik Asit Eksikliği

B9 vitamini eksikliği ciddi bir sağlık sorunu olarak ön plana çıkar. Özellikle az gelişmiş ülkelerdeki beslenme bozuklukları ile birlikte görülme sıklığı artan B9 vitamini eksikliği yetersiz beslenme nedeniyle oluşur. Aynı zamanda B9 vitamini eksikliği riskini arttıran çeşitli risk faktörlerinin olduğu da bilinmektedir.

Hamile veya emziren kadınların, alkol tüketenlerin, karaciğer rahatsızlığı yaşayanların, böbrek sorunlarına sahip olanların, diyabet ilaçları kullananların veya sık sık laksatif etkisi olan kabızlık giderici ilaç kullananların B9 vitamini eksikliği yaşama riskleri diğer kişilere oranla daha fazladır.

Folik Asit Eksikliği Belirtileri

B9 vitamini ihtiyacı kişinin cinsiyetine, yaşına, kilosuna ve genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir.

En sık görülen B9 vitamini eksikliği belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak sık hastalanma
 • Kronik yorgunluk hissi ve enerji düşüklüğü
 • Kabızlık, ishal ve huzursuz bağırsak sendromu gibi sindirim sistemi sorunları
 • Kansızlık
 • Ağız içi yapa oluşumu, dil şişmesi
 • Huzursuzluk ve duygu durumu değişikleri
 • Ciltte solgunlaşma, cilt sorunlarında artış
 • Saçlarda erken beyazlama

Folik Asit Hangi Besinlerde Bulunur?

“B9 vitamini nelerde bulunur?” sorusuna yanıt vermeden önce bu vitaminin hem bitkisel hem de hayvansal gıdalar aracılığı ile vücuda alınabileceğinin bilinmesi gerekir. Dengeli bir beslenme programı uygulandığında B9 vitamini eksikliği görülme riski azalır ve kişi B9 vitamini faydalarını deneyimleyebilir.

Hardal bitkisi, marul, ıspanak, şalgam bitkisi, kuşkonmaz, brokoli, portakal, greyfurt, çilek, üzüm, papaya, mercimek, börülce, fasulye, avokado, Brüksel lahanası, bamya, ayçiçeği çekirdeği, fıstık, badem, karnabahar, mısır, havuç, süt, peynir, yumurta, ciğer gibi gıdalar B9 vitamini içeren besinler arasında yer alır.

Folik Asit Faydaları Nelerdir?

“Folik Asit ne işe yarar?” sorusuna birçok önemli yanıt verilebilir.

 • Folik Asit  gebelik sürecinde hem anne hem de bebek için elzem olan bir organik bileşiktir. Hamileliğin ilk dönemlerinde embriyo gelişimini destekler, doğumsal problemlerin oluşumunu engeller, DNA ve RNA sentezinde görev yapar, yeni hücre oluşumunda rol alır.
 • B9 vitamini; B12 vitamini, demir ve amino asitlerin vücut tarafından kullanılmasını sağlar. B9 vitamini eksikliği sonucu kansızlık oluşmasının temel nedeni bu vitaminin kırmızı kan hücrelerinin yapımından sorumlu olan B12 vitamini ve demir gibi organik bileşiklerin vücut tarafından kullanılmasına aracılık etmesidir.
 • Kandaki folik asit oranının düşmesiyle birlikte kişilerin kolon, akciğer, rahim, göğüs ve beyin kanserine yakalanma risklerinin arttığı bilinmektedir. B9 vitamini kanser gelişimini önleyici özelliğe sahiptir.
 • Folik asit vitamini diğer B vitaminleri gibi kandaki homosistein seviyesini düşürmede etkin rol oynar. Bu özelliği ile kalp krizi riskini azalttığı ve kalp damar sağlığını desteklediği bilinmektedir.
 • Folik asit vitamini bilişsel fonksiyonları iyileştirir, hafızayı güçlendirir, Alzheimer ve Demans gibi hastalıkların oluşum riskini azaltır.
 • Folik asit vitamini depresyonu engelleyebilir. Tek başına depresyonu engelleme özelliği bulunmaz ancak diğer B grubu vitaminleri ile birlikte gerginliği azaltarak depresyon oluşumu riskini düşürür.
 • Folik asit vitamini kırmızı kan hücrelerinin üretiminde görevlidir. Hücre yenilenmesinde ve kansızlığın önlenmesinde etkilidir.
 • Yapılan bilimsel araştırmalar B9 vitamininin yaşa bağlı oluşan duyma kayıplarını azalttığını ortaya koymuştur. Aynı zamanda yaşa bağlı olarak retinadaki makula bölgesinde meydana gelen fonksiyon bozukluklarına da iyi geldiğine dair veriler bulunan B9 vitamini, sarı nokta hastalığına karşı koruyucu özelliktedir.

  Diğer Folik Asit Faydaları

 • Folik asit eksikliği ile kemik yoğunluğunun azalması arasında organik bağ bulunmuştur. B9 eksikliği yaşayan kişilerin kemikleri zayıfladığı için kemik kırılmaları yaşamaları sıklaşır. B9 vitamini kemik sağlığını korur ve kemik yoğunluğunu arttırarak ilerleyen yaşlarla birlikte ortaya çıkan kemik erimesi hastalığının oluşumunu öteler.
 • B9 vitamini böbrek, ciğer, kalp ve diğer vücut organlarının fonksiyonlarını iyileştirir. Hastalanmadan önce düzenli olarak kullanılan bu vitamin takviyelerinin hastalığa yakalanma riskini azalttığı; hastalığa yakalandıktan sonra kullanılması halinde ise hastalığın ilerlemesini önlediği sonuçları yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde elde edilmiştir.
 • B9 vitamini metabolizma hızını arttırır. Bu vitamin vücuda besinler aracılığı ile alınan besinlerin sindirilmesini kolaylaştırır. Kilo almak ya da kilo vermek isteyen kişiler uzmanlara danışıp folik asit takviyesi kullanarak hem amaçlarına ulaşabilirler hem de enerjilerini yükseltebilirler.

Tüm vitaminler hakkında bilgiler aşağıdaki makalelerde mevcuttur:

Vitamin Nedir? Vitamin Çeşitleri, Vitaminler Nelerdir?

A Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

A Vitamini Eksikliği, Belirtileri, Hastalıkları

B Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B Vitamini Eksikliği, Fazlalığı, Belirtileri, Hangi Hastalıklara Yol Açar?

B1 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B2 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B2 Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır, Nelere Yol Açar?

B3 Vitamini Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B5 Vitamini Nedir, Faydaları Nelerdir ve Nelerde Bulunur?

B6 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B7 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here