Fıtık Nedir?

0
5

Fıtık, karın duvarının zayıflaması ya da yırtılması sonucu karın içi dokuların ve iç organların cilt altında oluşturduğu şişliklere denir.

 

NEDENİ VE BELİRTİLER:

Karın duvarındaki kas veya faysal (bağ doku lifleri) tabakalardaki doğuştan veya sonradan oluşmuş yırtık veya açıklıklardan karın içi organ veya dokuların, önlerine karın zarını da alarak ilerlemesiyle fıtık oluşur. Eğer fıtık karın duvarına doğru ilerlerse dış fıtık; tamamen karın içerisindeki organlar arasında yer alırsa iç fıtık meydana gelir. En sık görülen fıtıkların başında karın duvarı fıtıkları, kasık fıtıkları ve umblikal fıtıklar (göbek fıtığı) yer alır. Ayağa kalkınca belirginleşen fıtık, sırtüstü yatınca kaybolur. Fıtıklara karın iç basıncını artıran etkenler de yol açar. Bu etkenler genellikle ağır kaldırma, şişmanlık, uzun süren öksürük ve kabızlık, hamilelik şeklinde görülür. Fıtıklar genelde doğumsal bir zayıf noktada ortaya çıkar. Sonradan oluşan zayıf noktalar ise ameliyat yerleridir. Kasık fıtıkları erkeklerde daha fazla görülür. Kasık fıtığı aniden ortaya çıkar. Basınç sonrası kasık bölgesinde önce bir gevşeme hisseden hastada daha sonra ağrı gelişir. Göbek fıtıkları ise daha çok kadınlarda görülür ve göbek çukuru içinden çıkar. Göbek çukuru da kasık kanalı gibi doğumsal zayıf bölgelerden birisidir. Kesi yeri fıtıkları ise ameliyat yerinin tam üzerinde gelişir. Tedavi edilmeyen fıtıklar kangrenleşebilir, kasık fıtıkları ise testislere zarar verebilir. Genel belirtiler şişlik, ağrı, kızarıklık, bulantı, kusma ve kasık fıtıklarında bacağa uzanan ağrılardır.

 

TEŞHİS VE TEDAVİ:

Basit bir fizik muayene ile teşhis konulabilir. Tek tedavi yöntemi cerrahidir. Ameliyatla karın duvarındaki yırtık kapatılarak fıtık oluşması önlenir.

 

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Genel Cerrahi, Çocuk Cerrahisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here