Farenjit Nedir?

0
4

Farenjit, farinks adı verilen ve burun ile ağız boşluğunun arka tarafında yer alan boğaz kısmının iltihabıdır. Yeni oluşmuş ve şiddetli şikayetler yapıyorsa akut, uzun süreden beri var ve hastada çok şiddetli olmayan şikayetler yapıyorsa kronik farenjit adı verilir.

 

NEDENİ VE BELİRTİLER:

Akut farenjit genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla beraber gelişir ve sebebi çoğunlukla virüs ya da bakterilerdir. Kronik farenjitte ise genellikle tahriş edici bir faktör söz konusudur. Sigara, alkol, alerji, geniz akıntısı, kuru ve kirli hava, burun tıkanıklığı yapan faktörler, reflü, aşırı sıcak veya soğuk besinler, boğaz temizleme refleksinin aşırı olması, diş ve bademcik iltihapları, geniz eti en önemlileridir.

Boğaz ağrısıyla başlar ve vücutta şiddetli bir bitkinlik yaratır. Akut farenjitin birden çok kez yaşanması kronik farenjitin habercisi olabilir. Boğazda ağrı, kaşıntı, yanma ve kuruluk gibi belirtiler öne çıkar. Öksürük, ateş, yorgunluk, ses kısılması, eklem ağrıları, halsizlik, nefeste koku, yutkunmada zorluk çekme gibi semptomlar da eşlik edebilir.

 

TEŞHİS VE TEDAVİ:

Fizik muayene ve hastanın şikayetleri teşhis koymada çoğu zaman yeterlidir. Ancak neden olarak sinüzit düşünülüyorsa röntgen çekilmesi veya nadiren kan sayımı ya da kültür yapılması gerekebilir.

Virüslerin neden olduğu vakalarda antibiyotik kullanılmaz. Ancak sıklıkla virüslerin yaptığı iltihaba bakterilerde eklendiğinden antibiyotikler hastalığın iyileşme süresini kısaltacaktır. Kronik farenjitin tedavisi nispeten daha sorunludur. Tam olarak tedavi edilemeyebilir. Varsa altta yatan nedenin öncelikle tedavisi önemlidir. Alerji, burun kemiğinde eğrilik veya burunda et, sinüzit, reflü gibi nedenlere yönelik tedaviler uygulanır. Antibiyotikler genellikle faydasızdır. Geniz akıntısını azaltıcı ilaçlar veya ağız gargaraları sık kullanılır. Bu hastalarda farenjite yol açan risklerden korunmak daha ön plana çıkacaktır.

 

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Kulak Burun Boğaz, Dahiliye

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here