Beyin iltihabı olarak da adlandırılan Ensefalit beyin dokusu iltihabıdır.  

Beyin iltihabı nedenleri nelerdir?

Ensefalitlerin en yaygın nedeni viral enfeksiyonlardır. Akut ensefalit birkaç gün içerisinde ortaya çıkarken, kronik en­sefalit haftalar veya aylarca sürebilir.

En çok herpes simpleks virüsü (HSV), enterovirüsler, suçiçeği virüsü olan varisella zoster (VZV), kabakulak virüsü, arbovirüsler, Epstein Barr virüsü (EBV), HIV, kuduz virüsü, kızamık virüsü, kı­zamıkçık virüsü, influenza virüsü, adenovirüs ve sitomegalovirüs (CMV), ense­falite neden olan virüslerin başında gelir.

Beyin iltihabı belirtileri nasıldır?

Grip benzeri ensefalit belirtileri, yüksek ateş ve şiddetli baş ağrısının yanı sıra zihinsel karışıklık, nöbet geçirme ve duyusal sorunlara neden olabilir.

Ateş, baş ağrısı, bulantı, kusma, bilinç değişikliği, ışığa hassasiyet, nadiren ense sert­liği, boyun ağrısı, hareket bozukluk­ları, yürüme zorluğu, huzursuzluk veya vücut sıcaklığı kontrolünde bozulma, kas zayıflığı veya felci, sinir felçleri, konuşamama işitme ve­ya görme problemleri, duyu kaybı, havale geçirme, ani hafıza kaybı, halüsinasyonlar, karar vermede bozulma gibi diğer belirtilerle karakterizedir.  

TEŞHİS VE TEDAVİ:

Teşhiste nörolojik muayene ve hastanın öyküsü önemlidir. Bunun yanı sıra psikiyatrik değerlendirme de gerekebilir. Hastanın muayenesi ve öyküsü alındıktan sonra bazı kan testleri ve görüntüleme yöntemleri gibi tetkiklerle teşhis kesinleştirilir.

Beyin iltihabı tedavisi nasıldır?

Akut ensefalit tedavisi aciliyet ge­rektirir. Tedavileri farklı olduğundan ensefalitler benzer bulgulara yol açan bakteriler ve diğer mikroplarla gelişen menenjitler, beyin apsesi, hipoglisemi, kanda sodyum düzeyinde düşüklük, kanda kalsiyum düzeyinin düşme­sine neden olabilen bazı hastalıklardan, zehirlen­melerden, epilepsiden, Beh­çet Hastalığı gibi inflamatuvar hastalıklar­dan, kanserlerden ve enfeksiyon sonrası en­sefalitten ayırt edilmelidir.

Tedavide nedene yönelik antibiyotik veya antiviral ajanlar, bazen antiepileptik ilaçlar veya kortikosteroidler kullanılır. Ani gelişen ensefalitte hastaneye yatış şarttır. Bazı hastalarda fizik tedavi gibi ek tedaviler gerekli olabilir.  

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Acil Tıp, Nöroloji, Çocuk Nöroloji, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı,Nöroşirurji, Pediatrik Nöroşirurji, Enfeksiyon Hastalıkları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here