Çocuklarda Dışkı Kaçırma

Kaka kaçırma olarak da bilinen (Çocuklarda Dışkı Kaçırma) enkoprezis, herhangi bir organik bozukluğa bağlı olmaksızın  4 yaş ve üzeri yaşta olan bir kimsenin en az 3-4 ay süreyle ayda en az bir kez  kakasını kaçırmasıdır.  

Çocuklarda dışkı kaçırma nedenleri?

Yeterli tuvalet eğitimi almama enkoprezis’in ana nedenidir. Özellikle yaşı geçmiş ama kakasını tutmayan çocuklarda görülen enkoprezis’in en büyük nedeni tuvalet eğitimindeki eksiklik ya da yanlışlıktır. Çünkü eğer çocuğa tuvalet eğitimi zamanında verilmezse çocuk anüs kaslarını kontrol edebilecek yaşa gelse de kakasını tutmayı gereksiz görür ve kakasını tutmaz.

Psikolojik bozukluklar da bir diğer nedendir. Doğuştan ya da sonradan (yetersiz ilgi, aile içi kavgalar veya şiddet) oluşabilir. Bu tür vakalarda mutlaka psikologlardan destek alınmalıdır. Çünkü gastrointestinal sistem uzmanlarının yapabilecekleri herhangi bir şey yoktur.

Ayrıca çocuk depresyonlarının da enkoprezise neden olduğu bilinmektedir. Anüste sfinkter anormalliği, enkoprezis’in fiziki sebebidir. Kakayı tutmayı sağlayan sfinkter kasları, normalde 3,5 yaşlarına gelindiğinde istemli olarak kontrol edilebilecek olgunluğa ulaşmış olmalıdır.

Anüs sfinkter kaslarında anormallik olan insanlarda, kaslar bir türlü yeterli olgunluğa ulaşamaz. Bundan dolayı kişi kakasını tutamaz. Belirtilerin başında tabii ki kakayı tutamama gelir. Buna altını ıslatma da eklenebilir. Hastalarda utanma ve yalnızlık hissi, özgüven problemleri sık görülür.  

Enkoprezis (Çocuklarda dışkı kaçırma) tedavisi nasıldır?

Tedavi çoğu zaman nedene yöneliktir. Eğer çocuk yeterince tuvalet eğitimimi almamışsa, buna yönelik aile bilgilendirilir ve çocuğun bu eğitimini tam olarak tamamlaması sağlanır. Anüs sfinkter kaslarında bir anormallik varsa gerekli tıbbi ve cerrahi tedaviler uygulanır.  

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı, Çocuk Gastroentereloji, Çocuk Üroloji, Psikiyatri, Çocuk Psikiyatri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here