Endometriozis  Nedir?

0
4

Rahim içindeki endometrium denilen dokunun, karın (batın) içinde başka dokulara yerleşmesine denir. Halk arasında çikolata kisti olarak da bilinir.

 

NEDENİ VE BELİRTİLER:

Endometriozisin kesin nedeni halen bilinmemektedir. Bu konuda en yaygın kabul gören teori, adet kanamaları sırasında rahim içindeki dokuların tüpleri geçerek karın boşluğuna yerleşmesi ve burada gelişimini sürdürmesidir. Bağışıklık sisteminin de buna izin verecek şekilde normalden farklılık gösterdiği düşünülmektedir. Endometriozis bir üreme çağı hastalığıdır ve en çok 30’lu yaşlarda görülür. Kısırlık (infertilite) problemi yaşayan kadınların yüzde 21’inde, kronik kasık ağrısı olan kadınların yüzde 15’inde, laparoskopi (kapalı cerrahi) ile tüplerini bağlatan kadınların ise yüzde 6’sında endometriozis görülür. Genel olarak üreme çağındaki (15–49 yaş) her 10 kadının birinde endometriozis’e rastlanma olasılığı vardır. Adolesan denilen ergenlik çağında (13–19 yaş grubu) endometriozis çok sık görülmese de şiddetli adet ağrısı olan ve ağrı kesicilere cevap gözlenmeyen vakalarda endometriozis’e rastlanma sıklığı yüzde 70’dir. En sık görülen belirtiler:

  • Ağrılı adet
  • Ağrılı cinsel ilişki
  • Adet öncesinde karın ağrısı
  • Sırt ağrısı
  • Büyük tuvalette ağrı olması

 

TEŞHİS VE TEDAVİ:

Fizik muayene ile karındaki (batın bölgesinde) ağrı saptanır. Kist büyük ise karında ele gelir. Teşhiste ultrason görüntülemesinden de yararlanılabilir. Kesin tanı ise laparoskopi ya da laparotomi ile doku biyopsisi yapılarak konulur.

Tedavide medikal veya cerrahi seçenekleri hastanın durumuna göre tercih edilir. İlaç tedavisinde ağrı kesiciler ve hormon ilaçları kullanılır. Hormon tedavileri endometriozis belirti ve bulgularında yüzde 80-90’a varan düzelme sağlar. Ancak tedavinin sonlandırılmasını takiben 12-24 saat sonra belirti­ler tekrarlayabilir. Ciddi endometriozis olgularında tedavinin tamamlanmasından sonra tekrarlama oranı yüzde 74’e kadar çıkabilir. Cerrahi tedavide ise laparoskopik olarak lezyonlar yakılır ve çıkarılır. Endometriozis’in tekrarlama ihtimali her zaman vardır.

 

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here