Sağlıklı yaşam dendiğinde internet dünyasının favori tavsiyesi “elma sirkesi”, kanserden zayıflamaya, diş beyazlatmadan akneye dek gerçekten de mucizeler yaratıyor mu? Populer Science’da yer alan habere göre bilimsel araştırmalar gösteriyor ki elma sirkesinin faydaları sanıldığı kadar mucizevi değil ve hatta bazı durumlarda zarar bile verebiliyor. Fermente sıvıların bileşenleri, neredeyse her tür rahatsızlığı iyileştirebilirmiş gibi düşünülüyor ve özellikle internet dünyasında neredeyse her türlü hastalık için içilmesi tavsiye ediliyor. Elma sirkesi de internet ortamının başına bela olan son moda üstün besinler furyasından sadece biri. Genel olarak zararsız olasa da hiçbir temele dayanmayan “faydalarını” yüceltmek bazen sağlık sorunlarına da yol açıyor. Bilim insanları uyarıyor: Elma sirkesi, ne kadar inanırsanız inanın, mucizevi bir şekilde sorunlarınızı ortadan kaldırmaz. Sağlığa faydalarına “kanıt” olarak gösterilebilecek tek destek, güvenilir olmayan dergiler ve sözde doktorlardan geliyor. İşte aslında esas işlevi harika bir salata sosunun en önemli parçası olmak olan elma sirkesinin en yaygın sözde faydaları ve bu doğal ilacın genelde işe yaramamasının nedenleri.

KİLO VERME VE KALBE FAYDASI YOK DENECEK KADAR AZ

Fare ve sıçanlar üzerinde yapılan az sayıdaki sözde araştırmalar sirke içmenin kilo vermeye yardımcı olup diyabeti ortadan kaldırdığını iddia etse de insan deneyleri gösteriyor ki bu kadar az bir kilo kaybı, hiçbir önem arz etmiyor. Sirkenin metabolizmaya bir şekilde faydası var ancak sonuçlar mucizevi bir tedavi olmadığını gözler önüne seriyor. Birkaç küçük çaplı araştırmaya göre sirkedeki asetik asit, insan vücudunu yağ depolaması için harekete geçiren ani kan şekeri artışlarını ortadan kaldırabiliyor. Ama bu mekanizma henüz tam olarak ispatlanabilmiş değil. Eğer kalp damar sağlığınızı iyileştirmeye ya da kilo vermeye çalışıyorsanız, doktorunuz sizin için uygun gördüğü taktirde HIIT kardiyo olarak da bilinen “high intensity interval trainging” yani yüksek yoğunluklu aralıklı çalışma anlamına gelen antrenman işinize daha çok yarayabilir. Bu antrenmanda çok kısa sürelerde maksimum güce çıkılıp normal hıza geri dönülerek yağ yakımı tetikleniyor. tabii ek olarak lifli ve tüm gıdaları içeren dengeli bir diyet programıyla yapmış olduğunuz antrenmanları desteklemeniz gerekiyor. En azından elma sirkesiyle ilgili tam olarak temellendirilemeyen iddialarla yola çıkmaktansa kanıtlanmış müdahalelerle daha sağlıklı hale gelebilirsiniz.

BAĞIRSAK MİKROBİYOTASINA KATKISI TEORİDEN İBARET

Genel olarak, fermente gıdaların bağırsak sağlığına faydalı olduğu bir gerçek.  Yoğurt, sirke gibi gıdalarda fermantasyon sürecini gerçekleştiren bakteriler, varlığını sürdürmeye devam eder ve bu mikropları tüketmek bağırsak mikrobiyotasına çok faydalıdır. Ancak teorik olarak elma sirkesi mikrobiyota dostu olarak görünse de bu görüşü destekleyecek de hiçbir delil yok! Bunun daha garantili yolu ise yine daha çok lifli gıda tüketmek. Örneğin sarımsak, soğan ve muz, hem lezzet olarak hem de diyet lifi açısından daha zengin kaynaklar. Lif, bağırsağınızdaki faydalı canlıların daha çok seveceği bir çevre yaratmanıza yardımcı oluyor. Probiyotik gıdalar için en iyi kaynak ise salamura sebzeler, lahana turşusu gibi fermente katı gıdalar.

KANSERE İYİ GELDİĞİ TAMAMEN SAFSATA!

Elma sirkesi tabii ki kanseri ortadan kaldırmıyor. Japon bilim adamları kanser hücrelerini elma sirkesine maruz bırakarak öldürseler bile bu durum elma sirkesinin vücudunuzun içindeki kanseri tedavi edeceğini kanıtlamıyor. Çünkü kanser hücrelerinin laboratuvar ortamında uzun bir süre petri kabında bırakıldıktan sonra ölmüş olması insan vücudunda da aynı sonucun elde edileceği anlamına gelmiyor. Hatta hastaların zaman kaybetmesine yol açıp var olan kanıtlanmış bilimsel tedavilerden fayda görmelerine de engel olabiliyor.

DİŞ BEYAZLATAYIM DERKEN DİŞLERİNİZDEN OLMAYIN!

Dişlerinizi elma sirkesiyle beyazlatmaya çalışmayın. Çünkü limon, soda ve sirke gibi gıdalarda bulunan asit, diş minelerinin koruyucu tabakasını kalıcı olarak yok edebiliyor. Bunun için de doktor kontrolünde hareket etmek daha faydalı olabilir.

BOĞAZ AĞRISI İÇİN DAHA İYİ SEÇENEKLER VAR

Boğaz ağrısı tek başına bilim dünyası için endişe duyulacak semptomlardan biri olmadığından olsa gerek sirkenin buna iyi geldiğine dair tek bir bilimsel araştırma yapılmış değil. Ancak sirkenin asidik yapısı boğaz mukozasına da zarar verebilecek kadar tehlikeli olabilir. Ağrı, boğazdaki bezlerin şişmesinden ve enfeksiyona karşı savaşmak için vücudun ürettiği iltihaptan kaynaklanıyor. Yani olay, bakteriler veya virüslerin boğaz bölgesini istila edip onları sirkeyle öldürmemizi beklemesinden ibaret değil. Sorun kan damarlarında. İltihap sökücü (antiinflamatuar) ilaçlar ve boğazdaki gıdıklanma hissiyatını gidermek için de boğaz pastilleri, rahatlamak için daha iyi bir yöntem.

SİĞİL MİKROBU İÇİN SİRKEDEN MEDET UMMAYIN!

Siğiller, insan papillom virüsü nedeniyle oluşur ve sirke vücudunuzun içindeki bir virüsü öldüremez. Eğer siğiliniz varsa ya kendiniz kurutmalısınız ya da bir dermatoloji uzmanına giderek sizin yerinize kurutmasını istemelisiniz. Bu durumda sirkenin yapacağı tek şey, vücudunuzda küçük çaplı bir kimyasal yanığa neden olmaktır.

SİVİLCELERİ YOK EDİYOR ANCAK TAHRİŞE NEDEN OLABİLİR

Sirkedeki asidin bakteriyi öldürerek sivilceye neden olan ölü deriyi soyduğu doğru. Ama cildinizi fazlasıyla tahriş edebileceği için dikkatli olmakta fayda var. Reçetesiz satılan ilaçlar yerine sirke kullanmak daha iyi gibi görünüyor ama en azından sirkeyi sulandırarak ciltte kimyasal yanıklara neden olmaktan kaçınmak mümkün.

FAYDALI OLDUĞU TEK KONU: KEPEK

Sirkenin kepek sorunu ortadan kaldırma ihtimali var. Kafa derisinin pullanma nedenine bağlı olarak sirkenin mikroba karşı içeriği deride oluşan mantarı tedavi etmeye yardımcı olabilir ya da deri değiştirmenize yardımcı olarak durulama esnasında sirkeyle birlikte akıp gitmesini sağlayabilir. Ama sorun sandığınız gibi kepek de olmayabilir. Deride pullanmaya neden olan ya da kepek gibi görünen birçok cilt sorunu mevcut. Dermatoloji uzmanı sorunun asıl kaynağını belirleme ve buna uygun tedavi uygulama konusunda daha iyi seçenekler önerebilir.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here