egzama

Egzama diğer bir adıyla dermatit kaşıntı, deride pullanma, kızarıklık ve şişme ile karakterize yaygın bir cilt hastalığıdır. Bulaşıcı olmamakla beraber çevresel ve genetik etkenlere de bağlıdır.

Havanın soğuması ile beraber ciltteki kuruluğun artması, nem kaybı ve stres egzamanın en önemli nedenlerindendir. Farklı egzama tiplerine göre nedenler değişiklik gösterir.

Egzama çeşitleri

Atopik dermatit hastalığın en bilinen türüdir. Bunun yanı sıra erişkinlerde seboreik dermatit, kontakt dermatit, nörodermatit ve numuler dermatit gibi çeşitleri de bulunmaktadır.

Egzama neden olur?

Kontakt egzemaya, günlük kullanılan deterjan, parfümler, makyaj malzemeleri, metaller, lastik maddeler gibi deriyle temas eden alerjenler neden olur. Sıklıkla, ev hanımlarında rastlanır. Atopik egzama, ciltte kızarıklık, kaşıntı, içi su dolu kabarcıklar ve pullanma belirtileriyle ortaya çıkar. Alerjik kökenli bir egzama türüdür, bebeklik ve çocukluk dönemlerinde inek sütü, yumurta gibi alerjen maddelere maruz kalınması ile ortaya çıkabilir. Saman nezlesi olan ve astımlı bireylerde daha sık görülür ve stres, tetikleyici bir etken olarak kabul edilir. Genellikle çocuklar büyüdükçe egzama kendiliğinden geçer.

  • Fitofotokontakt dermatit, bazı bitki türlerinin vücuda teması veya sıvılarının bulaşması sonrasında güneşe maruz kalmasıyla ortaya çıkar.
  • Peaderus dermatit, bazı sıcak bölgelerde bulunan böceklerin ezilmesi sonucu ortaya çıkan pederin maddesinin neden olduğu bir egzama türüdür.
  • Kserotik dermatit, kış aylarında cilt kuruluğuna bağlı oluşur.
  • Fotosensitif dermatit, bazı ilaçların kullanımı sonucu güneşe hassasiyetin artarak, güneşe maruz kalan bölgelerde ciltte oluşan reaksiyon şeklinde tanımlanır.

Egzama tedavisinde erken teşhis önemlidir. Teşhis genellikle fizik muayene ile konur. Bazı durumlarda deriden alınacak sürüntü örneği ile mikroskobik incelemeler gerekebilir. İhmal durumlarında deride geri dönüşümsüz olarak kalınlaşma, renk koyulaşması görülebilir.

Egzama tedavisi

Tedavisinde lokal ve sistemik ilaçlar ile topikal pomatlar yer alır. Ancak bu kremlerden bazılarının da çinko bileşimli ve kortizon içerikli olması sebebiyle uzun süre kullanımı deriyi tahriş edeceği için doktor kontrolünde uygulanması gerekir. Egzama bazı vakalarda stres kaynaklı olup, ileri safhalarda psikolojik nedenlerin de araştırılması gerekebilir.edavi süresince alınması gereken önlemlerden biri egzamalı bölgeyi kaşımamaktır.

Egzama nasıl geçer?

Egzama geçiren veya tedavi süresinde olan bir hastanın cildi çok hassastır. Bu nedenle, tahriş edici maddeler kullanırken, mümkün olduğunca eldiven kullanılmalı ve cilde temastan kaçınılmalıdır. Egzamalı bölgenin pamuklu bir kumaşla kapalı tutulması önerilir.

Egzamalı hastalar, çicek aşısı olmamalı, uçuk virüsü hastalarından uzak durmalıdır. Çiçek aşısı normal insanlarda herhangi bir etki göstermezken, egzamalı hastalarda ölümcül ve ateşli bir hastalığa sebebiyet verebilir. Egzamalı insanlarda uçuk virüsü vücuda alınırsa, enfeksiyon yayılabilir.  Çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğinden ‘egzamaya bitkisel tedavi’ sunduğu söylenen ürünlerin doktora danışmadan uygulanması risklidir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Cildiye, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı, Dahiliye

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here