Dünya genelinde son yıllarda dövme yaptırmanın popülerliliği bir hayli arttı. Bu hızlı artış çeşitli araştırmaları da beraberinde getirdi. Yapılan bir araştırma dövme yaptıran kişilerin risk grubu içerisinde bulunduklarını gösterdi. Bu araştırmanın açıklanması sonrasında dövme yaptırmak isteyen kişilerin sayısında bir düşüş olup, olmayacağı ise merakla bekleniyor.

Araştırmayı yapanlar, dövme ile Hepatit C’nin yayılması arasında ciddi bir ilişki bulunduğunu ortaya koydular. Uzmanlar dövme yaptırmak isteyenlerin dövmeyi yaptırdıkları yerin seçiminde çok dikkatli olmaları gerektiğinin üzerinde duruyorlar. Dünya genelinde Hepatit C virüsü taşıyan kişilerin %34’ünde dövme bulunduğu saptandı. Bu Hepatit C virüsünün dövme yapan yerlerin yeterli hijyen ve insan sağlığını korumaya yönelik önemler almamasından dolayı dövme yaptıran kişilere yayıldığının şüphesini doğurdu. Dövme yaptıran kişilerde Hepatit C virüsünü taşıma riski dövme yaptırmayan insanlara oranla 4 kat fazla. Ayrıca karaciğer kanserinin en büyük sebebi Hepatit C virüsü olarak bilinmektedir.

Hastalığın dövmecilerde yayıldığı ihtimalinin yüksek olduğu düşünüldüğü için dövme yaptıranların gerekli tüm tedbirleri almış olan ve müşterilerinin sağlığına ehemmiyet veren kişi ve kurumları tercih etmelerinin önemle altı çizilmekteler. Dövme yaptıracaklar gittikleri dövmeci de kan lekelerinin bulunmamasına, kullanılan eldiven ve iğnelerin tek kullanımlık olup olmadığına dikkat etmeleri gerekiyor. Aksi takdirde bir dövme uğruna Hepatit C gibi çok tehlikeli ve bulaşıcı bir virüse maruz kalınabilme olasılığı bir hayli yüksek…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here