Diş sağlığı için diş fırçalama işleminin önemi büyüktür. Dişler fırçalanmazsa zamanla üzerilerinde bakteri ve diş taşları oluşabilir. Bu da mikropların dişe etki etmesine dolayısıyla diş çürümelerine ve hatta çeşitli ağız hastalıklarına neden olabilir. Dişlerin doğru bir şekilde fırçalanması da çok önemli bir husustur. Sırf dişleri fırçalamış olmak için diş fırçalanmaz. Bu yazıda doğru diş fırçalama yöntemini sizlere anlatacağız.

Doğru diş fırçalama için üç dakika gibi bir kuraldan söz ediliyor bu kesinlikle yanlıştır. Doğru diş fırçalama için zaman – süre belirtmek doğru değildir. Diş fırçalama konusuna süre olarak bakmaktansa tüm diş yüzeylerinin fırçalanması açısından bakmak daha doğru olacaktır. Eğer işlemi anlatmak gerekirse şu şekilde özetleyebiliriz;

Diş eti ile diş birleşiminin bulunduğu noktadan başlayıp diş tüm yüzeylerini dairesel ve 45 derecelik açılarla 8-10 defa fırçalamanız gerekir. Bu işlem sonrasında ise adeta bir süpürge yapıyor gibi düz fırçalamaya geçilmelidir. Dişler fırçalanırken dişe baskı yapılmamalıdır. Dişe masaj yapar gibi dişlerin fırçalanması gerekir. Dişler fırçalanırken hem iç hem de diş kısımlar ile birlikte çiğneme kısımlarının da fırçalanması önemlidir.

Dişlerin fırçalanması bazen yeterli olmayabilir. Bu nedenle herkesin günde bir defa diş ipi ile diş temizliği yapmasını öneriyoruz. Fırçalar diş yüzeyinin kimi zaman bütün bölgelerine giremiyor ve temizleyemiyor bu nedenle diş ipi ile ikinci bir temizlik işleminin yapılması sağlıklı ve güzel görünümlü dişlere sahip olunmasında fayda sağlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here