Diyabeti iki günde yenin!

0
3

Kilo vermek için uzmanlar diyetin mi sporun mu etkili olduğunu tartışadursun diyabet tehlikesi çığ gibi büyüyor. Onlarca hastalığı tetikleyen diyabet nedeniyle diyabet hastalarının yüzde 80’i kalp ve damar hastalıkları dolayısıyla hayatını kaybediyor. Peki çağın vebasında iyileşme yada geri dönüş mümkün mü? İç Hastalıkları Uzmanı Özgür Şamilgil’in bu konudaki önerileri adeta hayat kurtarıcı türden.. Dr. Şamilgil haftanın 5 günü normal 2 günü ise oruç benzeri bir kısıtlamanın diyabeti geri döndürdüğünü belirtiyor. İşte Dr. Şamilgil’in mucize etkili yazısı:

Diyabette geriye dönüş mümkün mü?

Günümüzün kötü beslenme ve hareketsiz yaşam tarzının oldukça tetiklediği diyabet hastalığı, her yaştan insanın kapısını çalışıyor. Ancak bu durumu engellemek de mümkün. “Diyabet engellenebilir mi ya da geri döndürülebilir mi?” sorusunu soran İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Dr. Özgür Şamilgil, “Evet” cevabını verdi. Peki nasıl?

Erken dönem değişiklikleriyle diyabet yenilebilir

Diyet ve/veya egzersiz mi daha etkili hala tartışılıyor! Diyabet hastalarının %80 kadarının kalp-damar hastalıklarından kaybedildiği biliniyor. Kilo vermenin çok faydalı olduğu ama şeker hastalarında çok daha güç olduğu da ayrı bir gerçek. Orucun sağlığa birçok faydası var. Bundan hareketle yapılan araştırmalar, kalori kısıtlamasının deney hayvanlarında ömrü uzattığı, sağlığı düzelttiği, kalp krizi, felç, kanser ve şeker hastalığını engellemede çok faydalı olduğunu gösteriyor. Erken dönem diyabet (gizli şeker) ve yeni başlamış diyabetin ve de obezitenin oruç benzeri bir yöntemle düzeltilmesi mümkün. Kilo vermeye dirençli kişilerde de bu yöntem işliyor. Her gün kalorisi kısıtlanmış diyete uymak çok zor.

Çözüm ‘fasılalı açlık’

5:2 yani haftada 5 gün normal (erkek için 2500 kadın için 2000) kalorili, 2 gün çok düşük (erkek için 600, kadın için 500) kalorili besleniyorsunuz. Bu çok düşük kalorili 2 günün arasında 1 normal kalorili gün olması gerekiyor. Örnek: Çarşamba ve cuma çok düşük kalori diğer günler normal kalori alıyorsunuz.

Ne faydası var?

-Metabolizma yağ yakmaya başlıyor, böylece belirgin kilo veriliyor

-İnsülin dirence kırılıyor

-Kandaki zararlı yağ seviyeleri düşüyor

-Kalp krizi, felç gibi damar hastalığı riskleri düşüyor, yani damar yapısı düzeliyor.

-Karaciğerdeki yağlanma azalıyor

-Pankreasın hızlı yaşlanması yavaşlıyor

-Kasların şeker depolama yeteneği artıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here