Dispepsi

Dispepsi (Hazımsızlık) nedir?

Dispepsi hazımsızlık da olarak bilinen ve erişkin nüfusun dörtte birinde rastlanabilen bir rahatsızlıktır.

dispepsi nedir

Hazımsızlık (Dispepsi) nedene olur?

Hastalığın onlarca nedeni olabilir. En önemli nedenleri arasında;

-ilaçlar (Aspirin, ağrı kesici ilaçlar, antibiyotikler, bazı astım ve bronşit ilaçları, demir içeren ilaçlar, aritmi düzenleyici bazı kalp ilaçları, bazı tansiyon düşürücü ilaçlar, doğum kontrol ilaçları),

-alkol,

-mide bağırsak sistemi ile ilgili hastalıklar (mide-duedenum ülseri, reflü, çeşitli paraziter hastalıklar, mide kanseri, gastroparezi, kronik bağırsak iskemisi),

-safra yolları ve karaciğer ile ilgili hastalıklar,

-bazı pankreas hastalıkları,

-kimi sistemik hastalıklar (diyabet, tiroid hastalıkları, kronik böbrek yetmezliği, iskemik kalp hastalıkları, karın içi çeşitli kanserler), –

-hamilelik ile diğer bazı hastalıklar (Ailevi Akdeniz Ateşi, porfiriler gibi) yer alır.

Altta yatan bir hastalığa bağlı olmadan semptomların ortaya çıktığı vakalar “fonksiyonel dispepsi” veya “non-ülser dispepsi” olarak değerlendirilir.

Dispepsi belirtileri nelerdir?

Semptomların başında karnın üst kısmında belirgin dolgunluk, sişkinlik, erken doyma, hazımsızlık, bulantı gelir. En genel tanımıyla “rahatsızlık hissi” şeklinde ifade edilir.  

Dispepsi (Hazımsızlık) tedavisi 

Teşhiste altta yatan başka bir hastalık olup olmadığı, hastanın şikayetlerine eşlik eden belirgin bir kilo kaybı, yutma güçlüğü, mide bağırsak sistemine ait bir kanama veya tıkanmayı düşündürecek şiddetli ağrı ile birlikte şiddetli kusma, kansızlık olup olmamasına göre anlaşılır.

Bu değerlendirmeler ve fizik muayene sonucunda bazı kan testleri, parazit testleri, hamilelik şüphesi varsa gebelik testi, helicobacter pylori tespiti veya bazen endoskopi ya da ultrasonografi istenebilir.

Tedavi, altta yatan hastalığa göre düzenlenir. Fonksiyonel dispepsisi olan hastalarda ise kesin saptanmış bir neden olmadığı için diyet ve çevresel faktörler, mide bağırsak hareketlerinde anormallik, artmış mukozal hassasiyet, helicobacter pylori ve psikososyal faktörler (stres gibi) şüpheliler arasında yer alır.

Tek bir nedene bağlı olmayan, üstelik nedenleri konusunda da kesinlik saptanmamış bu vakaların tedavisi de zordur. Ancak hastanın kendisinde önemli veya hayatı tehdit edecek bir hastalığın olmadığını bilmesi önemlidir.

Bir önceki yazımız: akciğer kanseri tedavisi 

Dispepsi (Hazımsızlık) Nedir? Konumuz ile ilgili sorularınızı yorum yaparak sorabilirsiniz.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Gastroentereloji, Dahiliye, Genel Cerrahi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here